Gray Ash Closeup Texture Detail

Dřevěný popel je tajnou zbraní proti škůdcům i skvělým domácím hnojivem

Dřevěný popel má spoustu vlastností, které můžete využít nejen doma, ale také na zahradě. Vyplatí se ho tak mít po ruce a nevyhazovat. Obsahuje totiž látky, které mohou rostlinám dodat živiny, jako je sodík, draslík nebo fosfor. Jsou to látky, které běžně najdete v hnojivech na květiny. Jak tedy popel na zahradě používat?

Popel se bude hodit na zahradní rostliny

Jestli chcete použít dřevěný popel na zahradě, vyplatí se vědět, jaké rostliny jím můžete hnojit. Obsahuje minerály, které jim pomohou v růstu a kvetení. Dávejte si ale pozor, není vhodné používat popel pro každou rostlinu. Hodit se bude do zásadité půdy, do které patří okurky, rajčata nebo obyčejné trávníky. Velké množství draslíku jim neublíží. Naopak popel nepoužívejte na acidofilní rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Kuně se líbí v lidských obydlích, kde páchá škody. Pár triků ji vyžene pryč

Hnojit pak můžete na jaře nebo na podzim. Je to období, kdy rostliny potřebují péči, aby mohly dobře růst a kvést, na podzim je zase dobré jim dát péči, aby si mohly přes zimu odpočinout. A jak správně provést hnojení? Je to velmi jednoduché. Na začátku zkontrolujte pH půdy, abyste popel nepoužívali v místech, kde to není vůbec vhodné. Vápník půdu odkyseluje. Popel pak můžete smíchat s hnojivem zakoupeným.

Zdroj obrázku: Freepik

Díky popelu vás nepřekvapí slimáci

Použitím dřevěného popela si ušetříte nejen práci s hnojením rostliny, ale také se účinně zbavíte škůdců, protože například slimáci nebudou mít vůbec šanci. Dávejte si ale pozor na množství popela, které budete používat. Je nutné dbát na to, aby ho bylo raději méně. A v jakém případě byste ho neměli používat vůbec?

Mohlo by vás zajímat:  Chroustci ohrožují během léta všechny rostliny na zahradě

Je to období setí. Popelové hnojivo totiž obsahuje vysoké množství soli, a protože je to pro mladé sazenice obrovské množství, mohlo by je to zničit. Při rozmetání popela po zahradě je pak vhodné používat ochranné rukavice i brýle, aby se vám částečky nedostaly do očí. Hnojení dřevěným popelem má spoustu výhod pro zahradní rostliny a byla by škoda ho vyhazovat.

Zdroj: https://gardening.org/ways-to-use-wood-ash/
Přidat na Seznam.cz