Beautiful Natural Plant Relax Zone Modern Garden Design

Uspořádejte svou zahradu podle svého vkusu. Zimní klid je k plánování jako stvořený

Krásná zahrada je snem mnoha lidí. Poskytuje útulné místo pro odpočinek i prostor pro pěstování rostlin a vlastních plodin. Bez ohledu na to, zda máte se zahradnictvím už nějaké zkušenosti, nebo jste úplný začátečník, zahradu je potřeba pořádně rozvrhnout. Jen to je zárukou, že prostor bude působit harmonicky. Jak na to?

Začněte už v zimě

Ideální čas na plánování změny zahrady je zima, abychom pak na jaře mohli začít s prací. Nápady si nejprve načrtněte na papír a tužkou označte, kde bude trávník, cesta, vegetace a samozřejmě drobná architektura. Zvýšenou pozornost byste měli věnovat několika faktorům. Tím prvním je sluneční světlo. Které části zahrady jsou vystavené velkému množství slunečního záření? Pokud je jich většina, zvažte postavení altánku. Také si podle slunečního záření rozvrhněte výsadbu květin.

Mohlo by vás zajímat:  Houby na zahradě těmi nejlepšími spojenci: v symbióze s rostlinami jsou poklad

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je terén. Nemusíte terén urovnávat buldozerem, ale počítejte s rozdílem plochy ve výsadbě rostlin. Některým to na svahu bude dokonce slušet více než v rovině. Zvažte i úrodnost a pH půdy. Pokud je půda chudá, některým druhům rostlin se nemusí dařit. Proto je třeba půdu obohatit přírodními složkami nebo hnojivy. Některé rostliny, například vřesy a hortenzie, vyžadují kyselou půdu, jiné zase neutrální či zásaditou.

Zdroj obrázku: Freepik

Myslete na budoucnost

Pamatujte na to, že každá rostlina se postupem času rozrůstá. Pokud je vysázíte příliš hustě, budou si navzájem konkurovat, a některé z nich mohou i uhynout. Pokud se rozhodnete pro výsadbu stromů, zvažte dobře, kam je umístíte. Stromy by neměly dominovat, jinak opticky zmenší plochu zahrady. Je lepší jim vybrat odlehlejší místo.

Mohlo by vás zajímat:  Zálivka je u tújí klíčem k dobrému růstu a krásnému vzhledu po celý rok

Stromy potřebují čas, aby vyrostly, i tak ale před výsadbou zvažte, zda následně nebudou bránit například propouštění světla do oken domu. Nevysazujte je ani podél plotu se sousedy. Pokud nemáte se zahradničením trpělivost ani zkušenosti, raději vsaďte na trávník nebo keře, které nevyžadují tolik péče.

Zdroj: https://alcde.com/2021/04/how-to-design-a-harmonious-flowerbed/
Přidat na Seznam.cz