Dominant Wild Boar Displaying Hill Near Little Spruce Tree

Úroda na zahradě může přilákat i nezvané hosty. Ochraňte svůj pozemek před divočáky konečně efektivně

Když divočáci ničí úrodu, zahradu nebo pozemek, je žádoucí dostat je co nejrychleji z pozemku pryč. V nerovném boji proti těmto zatvrzelým protivníkům nevyužijete jen speciální repelenty, ale také jednu z tajných zbraní, které vám představíme v následujícím článku. Jak divočáky ze svého pozemku rychle dostat?

Nesnáší pach medvědů, vlků a lidského potu

Pokud je v lesích nouze o přirozenou potravu, stávají se soukromé pozemky nejčastějším útočištěm divoké zvěře, nejčastěji divočáků. Během jediné noci mohou napáchat značné škody a zničit celou úrodu. Zvláště ohrožené jsou brambory, mrkev a řepa. V boji proti nezvaným hostům se nejčastěji používají petardy a repelenty s pachem medvěda nebo vlka, které lze zakoupit v některých obchodech nebo na internetu.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohaté úrody rajčat odhaleno: díky chlebovému hnojivu porostou o sto šest

Někdy jsou tyto metody ale neúčinné a nedostatečné a i přes jejich použití divočáci úrodu stále ničí. V takové situaci je nejlepší využít domácí prostředky. Divočáky mohou odpudit ostříhané lidské vlasy, které na zahradě rozmístíte v intervalu asi deseti metrů. Zvířata, která cítí lidský pach, raději odejdou jinam. Tato metoda vydrží až do prvního vydatného deště.

Zdroj obrázku: Freepik

Zavěste kolem zahrady CD

Pach lidských vlasů můžete umocnit ještě další metodou – zavěšením starých CD disků na větve stromů rostoucích na okraji pozemku. Sluneční paprsky, které se odrážejí od povrchu CD, působí na divočáky odstrašujícím způsobem. Podobného efektu dosáhnete zaražením kůlů do země, na které zavěsíte plechovky a omotáte je hadříkem nasáklým lidským potem.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalý trávník, bohatá úroda zeleniny: popel je cenné hnojivo, které je škoda nevyužít

Je pravda, že divočáci hrají v ekosystému klíčovou roli, mimo jiné nás chrání před šíření nemocí tím, že se živí mršinami a také požírají larvy škůdců. Bohužel ale také často způsobují zkázu na bramborách, řepě, mrkvi a obilninách. Je prokázané, že divočáci nesnáší pach lidského potu, medvědů a vlků. Pro co nejefektivnější boj proti nim se vyplatí používat všechny tyto pachy střídavě.

Zdroj: https://wildlife-damage-management.extension.org/feral-hog-behavior/
Přidat na Seznam.cz