White Hawthorn Flowers Bushes Close Up Hawthorn Blossoms Spring

Mnozí ho pokládají za obyčejný keř. Hloh se ale pyšní jedinečnými účinky na lidské zdraví

Hloh je rostlina, která se u nás poměrně běžně vyskytuje. Většina lidí ji zná, i když možná neví, jak se jmenuje. Obvykle ji můžeme najít ve volné přírodě i v městských parcích. Ne každého zaujme svým vzhledem, ale odborníky rozhodně zaujala svými vlastnostmi. Z hlohu lze získat léčivé látky, které velmi dobře působí na lidské zdraví. Z tohoto důvodu rozhodně stojí za to, abychom se na tuto rostlinu podívali trochu blíže a případně využili jejích vlastností.

Největší výhody hlohu

Hloh působí zázračně na oběhový systém. To se děje především díky vysokému obsahu vitamínu C a flavonoidů, které mají schopnost snižovat krevní tlak a stabilizovat hladinu cholesterolu na zdravých hodnotách. Cholesterol významně ovlivňuje a zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice, takže se používáním hlohu můžete vyhnout i těmto závažným nemocem.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní čas patří také šípkům. Jejich zásoba je tou nejlepší prevencí před nachlazením

Kromě toho obsahuje velké množství antioxidantů, které působí jako prevence proti mnoha onemocněním. Omezují množství volných radikálů, které jsou mimo jiné důvodem vzniku civilizačních chorob (například rakoviny). Volné radikály také mohou urychlovat proces stárnutí těla a pomáhají hromadit toxiny, které přetěžují játra a ledviny. Hloh navíc podpoří také obranyschopnost organismu díky vitamínu C a flavonoidům. Potřebujete-li přírodní antibiotika, měli byste se také spolehnout na tuto rostlinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Existují rizika?

Na první pohled se může zdát, že je tato rostlina pro každého úžasným způsobem, jak se udržet při zdraví. Neměl by se ovšem užívat, pokud berete léky na srdeční onemocnění. Proč? Účinky hlohu by mohly interagovat s léky a zvýšit nebo snížit jejich účinek. To by vám mohlo zdravotně přitížit. Před použitím se proto poraďte se svým lékařem. Stejně tak by ho neměli užívat těhotné a kojící ženy. Tyto případy jsou ale jedny z mála, kdy tato rostlina není vhodná. Pokud si nejste jistí a užíváte nějaké léky, rozhodně se poraďte s lékařem.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/hawthorn
Přidat na Seznam.cz