Hands Man Gardening Gloves Put Wood Chip Mulch Into Bag Recycling Recycled Wood Mulching

Mulčování kůrou je praktické a propůjčí zahradě estetický vzhled

Mulčování se zejména v poslední době těší velké oblibě. I u této zdánlivě jednoduché činnosti lze ale nadělat spoustu chyb. Nejdůležitější je volba správného druhu mulčovací kůry. Právě proto vám přinášíme tento článek, kde různé druhy kůry shrneme, aby pro vás bylo rozhodování jednodušší.

Co je dobré o mulčování vědět, než se do něj pustíme

Mulčování je postup, při kterém pokrýváme vrchní vrstvu půdy organickým či anorganickým materiálem. Právě ten může plnit řadu funkcí. Pomůže jak s tepelnou izolací, zadržováním vody, hnojením, tak obranou proti plevelu. Nejčastěji se provádí pomocí kůry z jehličnanů. Mohou se k němu ale využít staré krabice, speciální fólie či humus.

Mohlo by vás zajímat:  Nápady na podzimní zahradní projekty, které jsou snadno dostupné
Zdroj obrázku: Freepik

Na typu kůry záleží více, než si myslíte

Při mulčování se nerozhodujeme pouze o tom, který materiál použijeme. Pokud totiž zvolíme kůru, je několik dalších faktorů, které je třeba zvážit. Jedním z nich je stupeň namletí kůry. Ten můžeme posuzovat jak podle estetické hodnoty, tak podle lokace našeho pozemku. U stupně namletí kůry totiž záleží zejména na povětrnostních podmínkách. Lehkou kůru vítr odnese daleko snadněji než tu hruběji namletou, která je těžší. Různě namleté kůry se také liší v rychlosti uvolňování živin a rozkládání.

Mohlo by vás zajímat:  První jarní dny jsou pro zahradu klíčové. Několik důležitých kroků ji připraví na novou sezonu

Dalším faktorem je, zda zvolíte kůru čerstvou, či kompostovanou. Čerstvá kůra vyniká zejména barvou a vzhledem. Nejčastěji ji tedy volí lidé, kterým záleží hlavně na estetické stránce jejich zahrady. Nevýhodou této kůry ale je, že zbavuje půdu dusíku a rozhodně tak není vodná pro mladé jarní rostliny, které dusík ke správnému vývoji potřebují. Kompostovaná kůra je na rozklad daleko snadnější. Vydrží tak sice kratší dobu, ale na druhou stranu neobsahuje tolik intenzivních látek jako kůra čerstvá.

Mohlo by vás zajímat:  Také mimo lednici vydrží některé potraviny čerstvé. Chce to jen znát správný trik

Mulčování není vhodné pro všechny rostliny

Mulčování kůrou rozhodně není vhodné pro rostliny, které nemají rády kyselou půdu. Vyhněte se tak jejímu použití u levandule či ovocných stromů.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/mulch
Přidat na Seznam.cz