Bobkovy List1

Účinky vavřínového listu jsou známy již od starověku. Jeho schopnosti mohou využít hlavně diabetici

Za kořením, které lidé znají pod názvem bobkový list, se skrývá vavřín vznešený. Už v dobách antiky byl vplétán do věnců pro vítěze a ze slova vavřín vychází také slova jako bakalář nebo laureát, což málokdo tuší. Dnes se nejčastěji používá jako koření do omáček nebo na zvěřinu. Jaké má účinky na zdraví a proč jej hojně využívat v kuchyni a lidovém léčitelství?

Zdroj obrázku: Freepik

Vavřínem ověnčený

Vavřín vznešený byl využíván pro svou symboliku nejen pro vítěze sportovního nebo válečného klání, ale také pro jiné významné události nebo vznešené osobnosti, které nosily vavřínový věnec okolo hlavy. Dnes používaný titul bakalář vychází také ze slova vavřín, což by málokoho napadlo, základem je latinského sousloví a znamená „korunovaný vavřínovým věncem“ a za slovem laureát se zase skrývá  „člověk ověnčený vavřínem“. A proč je důležitý vavřín z pohledu lidového léčitelství?

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivová polévka dodá vitamíny a zasytí

55 biologicky aktivních látek

Ve starověku se bobkový list nepoužíval jako koření, ale jako lék, protože listy obsahují až 55 biologicky aktivních látek, které mají příznivé účinky na lidské zdraví. Mezi nejvýznamnější látky patří vitamíny A, B a C, kyselina listová, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, ale také minerály, jako jsou vápník, zinek, měď, hořčík nebo draslík. Listy se používají pro zvýšení chuti k jídlu a podpoře trávení a vyrobený sirup z bobkových listů funguje výborně proti kašli. Listy mají analgetické a protizánětlivé účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek dodá jídlu typickou chuť a prospěje zdraví. Je ovšem třeba přidat ho do jídla správně
Zdroj obrázku: Freepik

Zázračný lék pro diabetiky

Odvar z bobkových listů pomáhá pacientům s ledvinovými kameny, dnou nebo potížemi s močovým měchýřem, ale doslova zázračným lékem je pro cukrovkáře. Čaj z bobkového listu je nutné pít po doušcích během dne, při dlouhodobém užívání dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. Navíc pomáhá při revmatických bolestech a artritidě. Bobkový list by však neměli užívat lidé se špatnou srážlivostí krve, protože krev mírně ředí, taktéž je nutné se mu vyvarovat před plánovanými operacemi.

Zdroj: https://www.emedicinehealth.com/bay_leaf/vitamins-supplements.htm
Přidat na Seznam.cz