Wormwood Essential Oil Small Bottle Selective Focus

Po těžkém jídle uleví pelyňková tinktura. Její příprava je snadná a vždy bude po ruce

Tinktura z pelyňku možná nepatří mezi ty nejchutnější, ale už malé množství přináší úlevu od žaludečních neduhů. Pokud plánujete velkou oslavu plnou těžko stravitelných a tučných jídel, vyplatí se na závěr sáhnout právě po pelyňkové tinktuře. Tato rostlina byla hojně využívána už ve starověku, kdy se užívala například při žloutence.

Jedna bylinka, mnoho využití

V lidovém léčitelství se pelyněk používá na ženské obtíže včetně menstruačních bolestí. Postupem času se z něj začal vyrábět absint, který se stal legendou pro své halucinogenní účinky. Rostlina má mnoho léčivých vlastností, pokud jde o trávicí systém, avšak ve vyšších dávkách může být toxická. Ingredience v domácí tinktuře jsou ale dobře vyvážené a žádné vedlejší účinky nehrozí.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinné čaje tělu pomáhají vrátit se zpátky do rovnováhy. Někdy ovšem mohou uškodit

Základní verze receptu sestává pouze z listů, lihu a vody. Je to ideální varianta pro netrpělivé, protože bude hotová už za deset dní. Doporučuje se ale přidat trochu cukru pro zjemnění hořké bylinné chuti. Samozřejmě je těžké považovat tinkturu na bázi alkoholu za léčivý přípravek, ale malá sklenička po vydatné hostině pomůže předejít nadýmání a zácpě. Sníží riziko nepříjemného pálení žáhy, střevních a žaludečních křečí a poruch trávení. Stimuluje trávicí enzymy, a právě proto je vhodná po vydatném obědě nebo večeři.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky v kuchyni nesmí chybět. Pokrmům dodají jedinečné aroma i chuť
Zdroj obrázku: Freepik

Návod na přípravu

Jak si tinkturu připravit? Smíchejte půl litru silné lihoviny (například vodky) se stejným množstvím studené, převařené vody. Do velké skleněné nádoby naaranžujte čerstvé listy pelyňku, potřebovat budete asi pět výhonků. Zalijte směsí vody a alkoholu, poté nádobu pevně uzavřete a odložte na týden na teplé místo.

Přesně po týdnu si připravte sirup spařením 250 gramů cukru 250 mililitry vody. Velmi pomalu sirup nalijte do sklenice k pelyňkové tinktuře a znovu dobře uzavřete. Odložte na tři týdny. Po uplynutí této doby tekutinu sceďte nebo ji přelijte přes gázu, abyste odstranili listy. Nalijte do lahví a můžete začít s užíváním.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/what-is-wormwood
Přidat na Seznam.cz