Lecive Byliny1

Bylinky pomohou s každým problémem. Při správném usušení je můžeme využít po celý rok

Obliba bylinek coby domácích prostředků proti různým neduhům je opět na vzestupu. Při dodržování následujících rad můžete i vy naplno využít darů přírody ve vlastní prospěch. Je důležité sbírat bylinky během suchého a slunečného dne, jinak hrozí jejich zplesnivění nebo jiné znehodnocení. Sušit byste je měli poctivě.

Sušte na tmavém místě

K sušení si vyberte tmavou, vzdušnou místnost. Rostliny rozmístěte na papír tak, aby se nepřekrývaly. Ničím je nezatěžujte, nechte je uschnout přirozeně. Správně usušené bylinky si zachovají svou přirozenou barvu. Pokud spěcháte, můžete použít i sušičku na zeleninu nebo troubu při teplotě 30 °C a s pootevřenými dvířky. A jaké bylinky sušit?

Mohlo by vás zajímat:  Lipový sirup si oblíbí všichni milovníci lidové medicíny. Nejen v zimě prokáže své účinky
Zdroj obrázku: Freepik

Přeslička zlepšuje fungování močového systému, ulevuje při zánětech močového měchýře a ledvin. Snižuje krevní tlak, zklidňuje revmatická onemocnění, pomáhá proti akné a zpevňuje pokožku, vlasy i nehty. Připravte si odvar ze dvou lžic přesličky, které zalijete dvěma šálky horké vody a přivedete k varu. Pomalu vařte zakryté po dobu patnácti minut. Pijte třikrát denně.

Řebříček uleví při dýchacích obtížích

Řebříček má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá při infekci horních cest dýchacích. Sbírejte výhonky a listy s květy. Nálev připravíte ze lžičky sušené bylinky a jednoho šálku vody. Třezalka tečkovaná má zklidňující účinky. Přisuzují se jí také antidepresivní vlastnosti. Půl čajové lžičky sušené bylinky přelijte šálkem vroucí vody, nechte odstát a vypijte, až nálev vychladne.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinková zahrádka se vejde i na malý parapet nebo balkon
Zdroj obrázku: Freepik

V případě heřmánku sbírejte pouze květy. Nálev připravíte z polévkové lžíce sušených květů zalitých šálkem horké vody. Nálev uvolňuje žaludek a střeva, pomáhá usnout a má celkově uklidňující účinky. Listy ořechů mají dezinfekční účinek a vylučují parazity. Maliník zase posiluje imunitu, listy z černého rybízu zklidňují revmatismus a mají močopudný účinek. Pijte teplé nálevy připravené z jedné lžičky sušených listů a šálku horké vody.

Zdroj: https://theplanthunter.com.au/howto/drying-medicinal-herbs/
Přidat na Seznam.cz