Concept Healthy Vegan Eating

Tyto druhy zeleniny jsou bohaté na obsah vlákniny

Pro správnou funkci střev je třeba konzumovat dostatek vlákniny. Chybí-li v naší stravě, dochází ke vzniku nepříjemné zácpy, jež může mít negativní účinky na lidský organismus. Vlákninu přitom obsahuje spousta druhů zeleniny. Kde jí najdete nejvíce?

Co je to vláknina a jak funguje

Vláknina je sama o sobě velmi těžko stravitelná. Existují přitom dva druhy – rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina v těle absorbuje vodu, fermentuje a je zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů. Nerozpustná vláknina nefermentuje, zato zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu průchodu potravy střevy. Tím napomáhá dobrému vyprazdňování. Denně bychom sníst alespoň 20 až 35 g vlákniny, kterou lze označit jako metlu střev. Zbavuje je totiž odpadních látek.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohaté úrody je ukryto v kouzelné bylince, kterou většina zahrádkářů rovnou likviduje
scattered-peas-from-bucket-with-asparagus-bok-choy-lettuce-green-pods-side-view-wooden-wall
Zdroj obrázku: Freepik

Luštěniny a obilí

Na rozpustnou vlákninu jsou bohaté luštěniny a obilí, jako je například oves, žito či ječmen. Z luštěnin je to zejména hrách, fazole či sójové boby, které byste měli zařazovat pravidelně do svého jídelníčku, protože tím prospějete svým střevům. Je proto vhodné místo bílého pečiva si dopřát to celozrnné, které je pro trávení zdravější.

Brokolice a mrkev

Rozpustnou vlákninu najdete také v brokolici a mrkvi, obecně v kořenové zelenině. I brambory jsou na ni bohaté. Nyní tedy už víte, co by ve vaší stravě rozhodně chybět nemělo. Tato zelenina obsahuje i nerozpustnou vlákninu stejně jako květák, cuketa, celer, zelené fazolky či rajčata. Udělejte si salát z okurek a tělu také dodáte hodně potřebné vlákniny. Místo bílé rýže používejte hnědou, která obsahuje více vlákniny než bílá.

Mohlo by vás zajímat:  Při zavařování okurek má klíčovou roli správná teplota láku i vybraná sůl

Všeobecně je zelenina velmi bohatá na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, a proto ji výživoví poradci doporučují zařazovat do jídelníčku co nejčastěji. Ideální jsou například zeleninové polévky nebo zeleninové saláty. Zde máte na výběr různé možnosti, jak jednotlivé druhy zeleniny společně kombinovat.

Zdroj: https://www.webmd.com/cholesterol-management/features/fiber-groceries
Přidat na Seznam.cz