Cozy Wooden Terrace Country House Cottage With Garden View Table Chair Relaxing Evening

Postarejte se správně o zahradní nábytek před zimou

S blížícím se chladným podzimním a zimním počasím se objevuje potřeba ochránit zahradní nábytek před nepříznivým počasím. Je to jeden z úkolů, na který byste v září nebo v říjnu neměli zapomenout, nechcete-li zkrátit jeho životnost. Jak na to?

Zazimování dřevěného nebo ratanového nábytku

Ideálním místem pro přezimování zahradního nábytku je sklep, garáž nebo jakýkoliv jiný prostor, kam neprší a kde nemrzne. Může jím být i zahradní domek. Než dřevěný nábytek uložíte na zimu, měli byste ho očistit od všech nečistot. Na to je možné použít vodu se saponátem a s pomocí měkčího kartáče nábytek vyčistíte.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře nasušené a uskladněné houby vytvoří zásobu na celý rok

Kdo má doma wapku, tedy vysokotlaký čistič, bude mu užitečným pomocníkem. Dřevěný nábytek necháte vyschnout, případně opravíte to, co je třeba. Vyplatí se ho také na zimu ošetřit ochranným olejem na dřevo, jenž ho chrání před škůdci i vlhkostí. Případně pomůže obnovit barevný nátěr, abyste prodloužili životnost dřevěného zahradního nábytku.

outdoor-wooden-weave-armchairs-near-garden
Zdroj obrázku: Freepik

Zazimování plastového nábytku

Oblíbeným materiálem zahradního nábytku je plast. Je odolný vůči vodě, prakticky stálobarevný, lehký, a hlavně levný. I on ale potřebuje určitou péči, aby vydržel co nejdéle. Je nutné si uvědomit, že i když plast dobře snáší vlhkost, tak mráz mu naopak škodí. Proto byste měli zazimovat i plastový nábytek.

Mohlo by vás zajímat:  Nápady na podzimní zahradní projekty, které jsou snadno dostupné

Vhodným místem pro uskladnění tohoto nábytku je garáž, dílna či kůlna – prostě prostor, kde v zimě teplota neklesá pod nulu. Mráz by mohl plast poničit tak, že by popraskal a už by nemohl plnit svoji funkci. Někdy stačí schovat nábytek jen pod přístřešek, kam neprší a přikrýt ho ochrannou plachtou.

Zvýšit odolnost plastového nábytku vůči zimě lze i tak, že ho obalíte do bublinkové fólie. Potřebujete-li plastový nábytek vyčistit od skvrn, můžete použít čistící olej a následně rostlinný nebo esenciální olej pro jeho ochranu před nepřízní počasí.

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/money/problem-solved/2022/12/13/outdoor-patio-furniture-winter/10791005002/
Přidat na Seznam.cz