Tulipány nabízí nespočet barev i tvarů, s pár zásadami krásně a dlouho pokvetou

K nejoblíbenějším zahradním rostlinám, které jsou dostupné v různých velikostech i barevných varietách, patří bezpochyby tulipány. Aby vám dělaly co nejdéle radost svým atraktivním květem, je třeba znát základní zásady pro jejich pěstování.

Doba a způsob výsadby

Nejvhodnější dobou pro výsadbu cibulí tulipánu je říjen, respektive ještě konec září. Pokud jsou vhodné podmínky, lze cibule vysadit i později, ale je to rizikovější. Vždycky pamatujte na to, že cibule porostou do šíře a je tedy třeba nechat rostlinám mezi sebou dostatek prostoru.

Do brázdy nebo jamky umístěte cibule tak, aby směřovaly špičkou vždy nahoru. Větší odrůdy sázejte do hloubky přibližně 15 cm, menším cibulkám bude stačit i tenčí vrstva zeminy. Půda by měla být zkypřená, tvrdý podklad tulipánům příliš nesvědčí.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny sluší stinným místům zahrad i skalkám. Jejich úchvatné listy jsou zelené po celý rok

Pokud cibule zasadíte do vhodné hloubky, mráz je neohrozí, ale problémem by mohl být plevel a také vyschlá půda. K eliminaci těchto rizik poslouží zasypání zeminy několik centimetrů silnou vrstvou rašeliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jarní práce

Prvním jarním úkolem je záhon vyčistit, půdu znovu zkypřit a přidat vhodné množství ledku jako výživy. Když rostliny vzejdou, věnujte pozornost jejich stavu. Pokud vykazují známky onemocnění, co nejdříve je odstraňte, aby se případná infekce nebo mikroorganismy nepřenesly na další rostliny.

Dobré je, že rostliny mají na začátku dostatek vláhy ze zimního období a zalévat je začít třeba až tehdy, když se začnou rozvíjet listy. Doporučuje se vydatná zálivka, ale ne příliš častá. Zapotřebí je rovněž průběžně kypřit půdu a odstraňovat plevel.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny milují vlhko a polostín, radost jim udělá dokonce i akvárium
Zdroj obrázku: Pixabay

Květy podle určení rostlin

Pokud jsou vaše rostliny určeny pro výzdobu interiérů, je dobré jejich řež provést ještě předtím, než rozkvetou, přičemž nejlepší období je později večer, nebo naopak časně ráno. Abyste zajistili co nejdelší trvanlivost květu, je dobře provést hladký řež, na stonku nechat maximálně dva listy, umístit rostliny spíše do chladnějších prostor s přidáním trochy soli nebo hypermanganu do vázy.

Pokud květiny máte pro venkovní okrasu, záleží na tom, jaké druhy pěstujete, protože některé si udržují svůj kalichový tvar až do konce a jiné se postupně rozkládají do stran. Zásadou správné péče je nenechávat okvětní lístky opadat, ale odlámat je i s několika centimetry stonku.

Zdroj: https://www.miraclegro.com/en-us/library/flowers-landscaping/how-grow-tulips
Přidat na Seznam.cz