Yellow Ninebark 5215417 19201[1]

Některé zahrady jsou krásné díky jedné rostlině. Začátečníci se jejího pěstování zbytečně bojí

Když se podíváme na ty nejkrásnější zahrady, zjistíme že mají jedno společné. Roste na nich rostlina nesoucí název tavola. Na první pohled přitáhne nejenom pozornost, ale také otázky, protože není až tak tradiční. Začátečníci se jí často obávají, což je zcela zbytečné. Dobře se jí daří na slunci a zvládne i částečný stín. A nijak náročná není ani na stav půdy. Pokud je, řekněme průměrná, tavola na ní bez problémů poroste. A při alespoň základní péči se také odmění. Čím? Dokonalými květy.

Mohlo by vás zajímat:  Vhodně zvolené dekorace rozveselí zimní zahradu

Péče o rostlinu není složitá

Není třeba obávat se složitostí. Základem je průměrná zahradní půda – až na jednu výjimku. Pouze druh Douglas vyžaduje vlhký substrát a bude vypadat nejlépe, když ho zasadíte jako solitér nebo v uličce na okraji rybníka. Mrazuvzdorné druhy tavol (Douglas, Van Houtte, japonský a šedý) mohou být vysazeny počátkem podzimu, díky čemuž budou mít čas zakořenit před mrazem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Většina tavol, v čele s japonskou, která v červnu a červenci kvete růžově a bledě červeně. Vhodná je pro formování tvarovaných nebo netvarovaných živých plotů, ale odrůda Van Houtte vypadá nejlépe jako solitér, tedy zasazená samostatně v prostoru. Nezáleží ale příliš na tom, jaký druh zvolíte. Všechny totiž vypadají krásně a mají nádherné kvítky. Vybírat můžete z:

  • Douglas,
  • Van Houtte,
  • japonská,
  • švestka.
Mohlo by vás zajímat:  Káva na lačno podle odborníků nevadí, záleží na každém člověku

Kdy kvetou jednotlivé druhy?

Douglas kvete v červnu a červenci. Na výhoncích již během prvního roku můžete pozorovat růžovo-fialové květy shromážděné v kónických, načechraných květenstvích. Odrůda Van Houtte kvete čistě bílými květy v květnu a červnu. Malé květy jsou shromážděné v malých shlucích, rostou na výhoncích, které jsou nejméně dva roky staré.
Švestková odrůda kvete nejhojněji na přelomu dubna a května. Květy jsou nádherně bílé, malé a vždy je jich mnoho. Tmavě zelené mechové listy se na podzim zbarví do oranžova. Japonská odrůda má převislé květenství, které je tenké, klenuté a výhonky se často překrývají. V dubnu a květnu se na loňských výhoncích objevují bílé květy, které se shromažďují u sebe.

Zdroj: https://www.thespruce.com/ninebark-shrub-growing-profile-3269220
Přidat na Seznam.cz