Garden 1837438 1920

Skalka na zahradě není jenom estetický prvek. Její založení zvládne i začátečník

Představuje dobře vypadající dekoraci vašeho domu a v případě dobrého výběru rostlin i nenáročnou. Ovšem musíte se řídit určitými doporučeními, aby vám vzkvétala a mohli jste se těšit z jejího vzhledu.

Vhodná volba umístění

Je důležité přizpůsobit skalku vaší zahradě a to jak velikostí, tak volbou rostlin. Nejlepší je ji postavit tak, aby měla oporu ve stěně domu, protože uprostřed trávníku by mohla působit nepřirozeně. Také je potřeba vhodně zvolit základ, na kterém bude vybudována. Musí se jednat o propustný materiál, jenž bude stabilizovat svah. Nejlepší jsou stavební odpady jako cihla nebo beton a pod ně ještě přijde důlková fólie. Ta zabrání pronikání vlhkosti z podkladu.

Mohlo by vás zajímat:  Vřesy vytvoří na zahradě hustý barevný koberec. Díky houbám budou roky dokonalou ozdobou
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy ji založit a typy pro nákup jednotlivých rostlin

Nejlepší období je jaro a to hned z několika důvodů.

  • rostliny vysazené na jaře jsou lépe zakořeněné a aklimatizované
  • zahradní centra mají nejširší nabídku
  • příznivé počasí (není takové horko)

To samozřejmě neznamená, že musíte vysazovat pouze na jaře. Proto je výhodné si rostliny kupovat v květináčích, abyste mohli sázet po celý rok. Jehličnany se dají vysadit kdykoliv, jenom je důležité se vyhnout opravdu horkým letním dním a krutým mrazům.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie mohou kvést celé jaro, na výběr je mnoho odrůd

Jak skalku vybudovat

Hodně záleží na typu rostlin, které chcete vysadit. Je důležité správně odhadnout poměr úrodné a neúrodné zeminy. Alpské rostliny potřebují 50-70% neúrodné půdy, protože je třeba co nejlépe napodobit podmínky, ve kterých rostou. Pokud rostou v nižších oblastech, použijte půdu bohatší na živiny. Nejideálnějším substrátem je ale ve zbytku nepříliš úrodná půda. Jako podklad se dá použít písek nebo drcený kámen. Do půdy zakomponujte i odkyselenou rašelinu. Na to již jen položíte kameny a výsledek zasypeme buď štěrkem, kůrou nebo rozbitými sedimentárními kameny. Skalka rozhodně stojí za tu námahu, neboť může zcela změnit vzhled vaší zahrady.

Přidat na Seznam.cz