Garden Bench 1160887 1920

Zahradní práce, které byste měli stihnout ještě poslední den v roce

Nejkrásnější seznam úkolů na zahradě je rozhodně během prosince až ledna. V tuto chvíli už totiž vše jen kontrolujete a dokončujete před nástupem skutečné zimy a sněhové nadílky. Jde o závěrečnou kontrolu všeho, na jste předtím zapomněli a přitom to musíte zaručeně stihnout předtím, než nasněží. Podívejme se, co všechno musíte projít. Naprostým základem je:

  • hadice,
  • krmítka,
  • zbytkové listí,
  • plány na příští rok.

Uzávěr vody a úklid všeho, co na zahradu už nepatří

Máte venku ještě teď hadice na vodu? Tak je rychle schovejte, aby vám během mrazů nepopraskaly. Stejně tak byste měli uzavřít venkovní přívod vody. Pokud máte velký plot, měli byste se přesvědčit, zda se přes něj nedostanou velká zvířata, jako jsou srny, jeleni nebo divoká prasata, kterých teď bude hodně, a budou se pohybovat všude. Tato starost je důležitá pochopitelně pro ty, kteří žijí na vesnici.

Mohlo by vás zajímat:  Narcisy se snadno pěstují, bezproblémové je také jejich množení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Závěrečný úklid zahrady je také důležitý. Máte-li nějaké květníky, které by mohl silný vítr nebo sníh poškodit, musíte je uklidit dovnitř. Je na trávníku, chodnících nebo na příjezdové cestě nahromaděné listí, které vyžaduje ještě jedno shrabání? Nenechávejte to až na jaro. Pod listy se mohou udržet housenky a další tvorové, kteří tam mohou zimovat a na jaře vám zničit záhony.

Krmítka připravte včas

Krmítka pro ptáky byste měli ukotvit dobře do země, než úplně zmrzne. To samé platí pro stožáry nebo jiná zařízení, která mají naznačovat, kde končí příjezdová cesta a začíná trávník. Až země zmrzne, tak už nic z toho neuděláte a budete možná muset krmítko pro ptáky někam zavěsit, i když jste to původně neměli v plánu.

Mohlo by vás zajímat:  Pozor na rady z internetu, některé mohou rostlinám uškodit
Zdroj obrázku: Pixabay.com

V prosinci můžete také ještě rychle uschovat poslední petržel a šalvěj do mrazničky a začít plánovat na příští sezónu. Možná se vám to zdá nesmyslné, ale je to skutečně zábava. Zhodnoťte, jak květinová, ovocná i zeleninová zahrada vypadala a fungovala letos. A co byste příště změnili. Udělejte si již nyní seznam toho, co budete chtít zasadit, kdy a co všechno na to musíte nakoupit.

 

Přidat na Seznam.cz