Beautiful Young Green Thuja Background Wooden Fence

Túje potřebují pravidelně stříhat, v zahradě vytváří příznivé podmínky pro klíšťata

Oblíbeným způsobem, jak ohradit svůj pozemek, je využití živého plotu. K tomuto účelu se hodí různé rostliny, nejlépe s bujnějším a rychlým růstem. Využívá se k tomu i túje. Může samozřejmě růst i jako solitér. Někteří zahrádkáři upozorňují na nevýhody tohoto jehličnatého stromu. Které to jsou?

Co je túje neboli zerav

Zerav, kterému se říká také túje, je dřevina z čeledi cypřišovitých. Pochází ze Severní Ameriky a Asie, zejména z oblastí Číny, Koreje a Japonska. Jeho výhodou je to, že se jedná o stálezelený jehličnan, což může být pro mnohé majitele zahrad zajímavé, chtějí-li mít zahradu pěknou na pohled i v zimních měsících. Další výhodou je to, že velmi dobře snáší řez.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada se snadno promění v místo odpočinku i pěstování. Základem je dopředu vědět, co chcete

Jakou péči túje potřebují

Je třeba si uvědomit, že túje může dorůstat 20 až 60 metrů. Jedná se tedy o poměrně vysoký strom. Pokud byste ho nechali růst bez řezání, za chvíli by vám doslova přerostl přes hlavu. Z tohoto důvodu je nutné například živý plot z tújí pravidelně stříhat, aby to na zahradě nakonec nevypadalo jako na zámku u Šípkové Růženky.

Zdroj obrázku: Freepik

Túje vyžadují stříhat až třikrát za sezónu, což může být pro mnohé zahrádkáře náročné. Jen si to představte, ostříhat celý živý plot z tújí nasazený po obvodu zahrady. Té práce, co to obnáší.

Mohlo by vás zajímat:  K českým balkónům patří muškáty už tradičně, rozhodně s nimi nešlápnete vedle

Túje a klíšťata

Někteří zahrádkáři upozorňují na to, že stín, který túje vrhají, může na zahradu přilákat klíšťata. Pravdou je, že tento parazit má rád vlhké a stinné prostředí, což túje jsou schopné zajistit. Nechcete-li mít klíšťata na svém pozemku, je lepší místo túje do živého plotu vysadit něco jiného.

I z tohoto důvodu jsou túje vhodnější do jiných míst, například na hřbitovy, kde mohou být důstojnou součástí smuteční výsadby. Ani případná klíšťata by tu tolik nevadila jako na zahradě u rodinného domu.

Mohlo by vás zajímat:  Hrachor vonný okouzlí nádhernou vůní i jemnými kvítky, které se budou pnout za sluncem

Z výše uvedených důvodů výsadbu tújí dobře zvažte, abyste toho později nelitovali.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/thuja-green-giant-hedge-plant-disadvantages-84616.html
Přidat na Seznam.cz