Beetle Otiorhynchus Strawberry Leaf

Opomíjený brouk je rizikovým návštěvníkem zahrady

Vypadají jako brouci z knížky Ferda Mravenec od Ondřeje Sekory, jejich vzhled proto dokáže ošálit i zkušené zahradníky. Zatímco neznalí obdivují jejich zabarvení nebo tykadla, zkušení vědí, že musí okamžitě zasáhnout. Lalokonosci jsou totiž velmi nebezpeční brouci, dospělci likvidují ve velkém listy a poupata, naopak larvy se soustředí na ničení kořenových systémů. Včasný zásah je opravdu nutný a musí být zcela nelítostný, jinak na zahradě nezbyde zhola nic!

Nepřátelé zahradníků

O lalokonoscích se příliš nehovoří, přitom dokážou zlikvidovat záhony okrasných i kulturních rostlin během velmi krátké doby. Pasou se na listech, poupatech a výhoncích azalek, rododendronů, bramboříků, begonií, ale cizí jim nejsou ani ibišky nebo jahodníky. Nakonec vezmou útokem též zbylé rostliny, které se na zahradě vyskytují, a zůstanou pouze ohlodané stonky, protože dospělci se živí zejména listy. Kromě toho způsobují spoušť též larvy, které se líhnou po dvou až třech týdnech z vajíček, přičemž kolonie může čítat až tisíc jedinců. Larvy okusují kořínky a způsobují uhynutí rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Stinné kouty zahrad nemusí zůstat prázdné. Pro některé druhy rostlin jsou tato místa ideální
Zdroj obrázku: Freepik

Larvy mohou přezimovat

Nelétaví černí brouci se žlutými skvrnkami na krovkách a typickými tykadly se líhnou na přelomu května a června, larvy mohou přezimovat v půdě a začít likvidovat zahradnické úsilí hned zjara, proto je vhodné zasáhnout v období pozdního podzimu. Boj s lalokonosci rozhodně není předem vyhraný, možné je sbírat je ručně. Vhodné je pro tyto účely vyrazit na lov v noci s baterkou.

Háďátka jako biologický insekticid

Kromě vysbírávání dospělých jedinců se může na jaře nebo pozdní podzim použít zálivka s háďátky. Dravé hlístice se živí larvami, které nedají larvám lalokonosců šanci dospět. Později se larvy posouvají níže do země, proto je nutné nasadit tento biologický insekticid včas. Další možností jsou pravidelné postřiky odvarem z vratiče nebo použít tmavé květináče, do kterých se vloží větvičky tisu. Vůně naláká brouky, kteří se následně snadno zlikvidují. V každém případě se musí postupovat rychle a systematicky, protože se jedná o obzvláště nebezpečné škůdce.

Zdroj: https://www.thespruce.com/vine-weevil-removal-prevention-5524871
Přidat na Seznam.cz