Gardener Holding Wooden Crate With Lavender Pot Plants

Za schnutím a uvadáním levandule stojí často nevhodná zálivka nebo škůdci

Levandule na nás obvykle zapůsobí svým bujným růstem a aromatickou vůní. Občas se jí však stane něco špatného – rostlina žloutne a vadne. V tomto článku vysvětlíme, proč levandule chřadne a jaké chyby v péči o levanduli vedou k takovému stavu rostliny, a představíme také nejčastější choroby a škůdce levandule a poradíme, jak s nimi bojovat.

Často za chřadnutím stojí nedostatek vláhy

Levandule přirozeně roste na slunných a poměrně suchých místech. Vysazené v zemi se jí obvykle daří velmi dobře, ale při pěstování v květináčích může chřadnout kvůli nedostatku vody. V květináči je totiž méně substrátu a ten pak rychleji vysychá. Všechny rostliny, zejména mladé sazenice vysazené v nádobách, jsou citlivé na vysychání a vyžadují větší pozornost.

Mohlo by vás zajímat:  Myši dokážou v domácnosti napáchat velké škody, co nejdříve je vyžeňte

Seschlou levanduli proto vydatně zalijte nebo květináč ponořte do nádoby s vodou, aby substrát dobře nasákl. V následujících dnech levanduli zalévejte malým množstvím vody, když je půda na dotek suchá. Pokud jsou levandulové výhonky úplně suché, zastřihněte je. Substrát v květináčích se také vyplatí smíchat s hydrogelem, který účinně zadrží vodu, nebo rostlinu přesadit do trochu větší nádoby.

Na druhou stranu může ale levandule chřadnout i z opačného důvodu – příliš mnoho vody. Levandule totiž nemá ráda stojící vodu kolem kořenů, proto vždy pamatujte na zajištění dobré drenáže.

Mohlo by vás zajímat:  Na slimáky můžeme vyzrát pastmi a jednoduchými bariérami
Zdroj obrázku: Freepik

Škůdci a choroby, kteří dokážou napáchat velkou paseku

  • Šedá plíseň: Příznaky onemocnění se na rostlinách objevují při vysoké vlhkosti a teplotách nad 10 °C, ale už při teplotách nad 4 °C se vyvíjejí spory. První příznaky plísně jsou patrné na mladých výhoncích levandule, které hnědnou a ohýbají se dolů, a později pak plíseň pokryje celou rostlinu. Výtrusy se spolu se vzduchem a vodou mohou přenášet i na jiné rostliny. Aby se zabránilo šíření plísně, měla by být levandule vysazena ve vhodném prostoru (4–5 kusů na 1 m², vzdálenost mezi rostlinami nejméně 30 cm), na vzdušném a suchém místě.
  • Mšice: Ačkoli je levandule známá jako rostlina odpuzující mšice, některé druhy mšic ji napadnou mohou. V důsledku jejich krmení se výhonky levandule deformují a rostlina roste pomaleji.
  • Pěnodějka: Pěnodějka je malá ploštice, která se živí rostlinnými šťávami a zanechává na výhoncích pěnivou látku. To vede ke zpomalení růstu, deformaci a žloutnutí listů levandule. Pro boj s tímto hmyzem se provádí postřik insekticidy. Než však levanduli postříkáte, odstřihněte z ní květy, aby na postřikované rostliny nelétal užitečný hmyz. Nemusíte se bát, levandule zastřižená v létě stihne znovu vykvést.
Zdroj: https://plantvillage.psu.edu/topics/lavender/infos
Přidat na Seznam.cz