Needles 5129811 1920[1]

Túje jsou oblíbené na mnoha zahradách. Nyní však nastává období, kdy se bez pozornosti neobejdou

Túje jsou oblíbenou součástí mnoha zahrad. Důvodů je hned několik. Určitě je to jejich dobrá dostupnost, stejně jako se jedná o jejich nenáročnost. Opomenout nelze ani jejich praktické využití, kdy poslouží jako náhrada plotu, přičemž poskytnou i potřebné soukromí. A i když se zdá, že nevyžadují žádnou pozornost, tak s nástupem jara a léta je vhodné věnovat jim trochu péče. jedině tak budete mít jako amatérští zahrádkáři jistotu, že jejich pěstování splní veškerá vaše očekávání a tújím se u vás velmi dobře povede. Tyto postupy urychlí jejich růst a ochrání je před žloutnutím, zhnědnutím a ztrátou jehličí. Jak je na jaře a v létě správně pěstovat?

Mohlo by vás zajímat:  Kvetení růží prodlouží hnojení, šetrný řez a dostatek zálivky

Vhodné podmínky

Túje se snadno pěstují a nemají nikterak vysoké nároky. Nejrychleji však budou růst na slunném a proti větru chráněném místě, stejně tak v úrodné půdě. V závislosti na odrůdě dávají rostliny přednost písčitému či jílovitému substrátu. Klíčem k úspěchu je také pokrytí půdy kůrou hned po výsadbě – to zabrání vysychání půdy. Túje jsou odolné vůči suchu, nicméně mladé rostliny vyžadují pravidelné zalévání (1–2krát týdně), zejména v horkém počasí́. Právě nedostatek vody může za usychání, hnědnutí a opadání jehličí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Prořezávání

Túje mohou být oříznuty pouze po roce života, nebo když dosáhnou výšky 1,5 metru. Díky prořezání zhoustnou a jsou tak snáz upravitelné do požadovaného tvaru. Na jaře a v létě stačí výhonky zkrátit o třetinu. Konec srpna je poslední okamžik pro prořezávání, poté musí mít rostliny čas na regeneraci před podzimními mrazy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat rododendron

Výsadba 

Při výsadbě je doporučováno použít kompostovou půdu, která až dvakrát urychlí růst, a zároveň nepoškodí mladé kořeny. Každý rok hnojte kompostem na jaře. Jedná se o nejlepší́ přírodní hnojivo pro tyto rostliny a navíc zlepšuje strukturu každé půdy. Aby se životní funkce správně vyvinuly a rostliny měly intenzivní barvu po celý rok, hnojení by se mělo opakovat znovu v létě (červnu) a na podzim (září nebo říjnu). Následně lze použít minerální hnojiva ve formě kapaliny nebo granulí. V létě by měly být bohaté na dusík a na podzim na draslík a fosfor.

Mohlo by vás zajímat:  Stálezelené rostliny a keře potřebují během zimy dostatečnou ochranu

Choroby

Túje jsou vůči chorobám a škůdcům relativně odolné, zejména jsou-li vyživeny hnojivem. Občas však začne jehličí hnědnout i mimo období podzimu, kdy jde o přirozený fyziologický proces. Zhnědnutí v zimě značí nadměrně vysušenou půdu, proto je důležité provést na podzim řádnou hydrataci. Túje totiž nejsou citlivé na mráz, ale na sucho.

Zdroj: https://www.gardenista.com/garden-design-101/trees/arborvitae-evergreen-trees-shrubs-plant-care-growing-guide/
Přidat na Seznam.cz