Hydrangea Flower Closeup

Sestřih hortenzii prospěje. Těšit se můžete na bohaté květy i bujný růst

Hortenzie není nijak zvlášť náročný keř, a proto se pro její koupi rozhoduje mnoho zahrádkářů. Je však třeba pamatovat na to, že je potřeba o ni pečovat tak, aby nás i nadále těšila svými bujnými a krásnými květy. Základem je správné zastřižení. Kdy je pro to nejlepší čas?

Kdy je správný čas na prořezání hortenzií?

Hortenzie zahradní je keř ceněný především pro svá velká květenství, která můžete obdivovat po celé léto až do podzimu. Rostlina může být vysazena v záhonové kompozici nebo samostatně. Klíčem k zajištění bohatého kvetení je správný řez hortenzie. Nejdříve je třeba si uvědomit, že některé hortenzie vyžadují řez, zatímco jiné nikoli. Pokud se jedná o rostlinu, kterou je třeba prořezat, je nejlepší to udělat brzy na jaře. Nejlépe od poloviny března do poloviny dubna. Odřezávání rozkvetlých květenství na podzim nepřinese dobré výsledky. Chrání výhony před nepříznivými povětrnostními podmínkami a jejich řez s sebou nese riziko poškození výhonků mrazem. Keř, který roste na zahradě, nezapomeňte při velkých mrazech zakrýt.

Mohlo by vás zajímat:  Tavolník lze přizpůsobit na míru každé zahradě, kterou rozveselí krásnými květy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak nejlépe seříznout hortenzii?

Hortenzie by se měla zastřihnout brzy na jaře. Každý výhonek by měl být zkrácen o 2/3 délky. To rostlinu povzbudí k tvorbě nových výhonů, takže bude po celé léto potěšením pro naše oko. Mezitím je také vhodné pravidelně odstraňovat nemocné a odumřelé výhony.

Jak prořezávat zahradní hortenzii?

Prořezávání zahradní hortenzie se nedoporučuje. Doporučuje se odstraňovat pouze uschlé větvičky a odkvetlá květenství. Dávejte však pozor, abyste nepoškodili nové pupeny. Doporučuje se provádět pouze brzy na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Omamný šeřík uklidňuje, ale také léčí. Nezapomeňte si pár větviček utrhnout

Jak prořezávat stromovou hortenzii?

Stromová hortenzie potřebuje důkladný řez, který by se měl provádět na jaře. Mladší rostliny by se měly seříznout o něco méně, asi o 1/2 délky. Keře, které na naší zahradě rostou již delší dobu, je třeba rázně seříznout a ponechat výhony ve výšce asi 15 cm.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-prune-a-hydrangea-in-spring/
Přidat na Seznam.cz