Fresh Ripe Sour Cherry Hanging Cherry Tree Orchard

Třešně před špačky ochrání plašiče a obyčejná voda

Obsypané stromy ovocem v sadech lákají k návštěvě. Bohužel nejen sadaře a pěstitele, ale také špačky, kteří dokážou nemilosrdně zlikvidovat veškerou úrodu. Léto je zaslíbené třešním, višním, švestkám a dalším slaďounkým druhům ovoce, jenže lákají rovněž škůdce, pro které jsou plody doslova magnetem. Ze sklizně nemusí zbýt během pár dní vůbec nic. Co v takové chvíli dělat? Hejnům špačků je třeba se postavit hned a zasáhnout preventivně, aby nepřišlo veškeré úsilí vniveč.

Hlučný a nenažraný tvor

Tyhle ptáky rozhodně zahrádkáři nemají v oblibě. Špačci jsou totiž velmi hluční tvorové, kteří nadto likvidují úrodu. Své o tom vědí sadaři nebo vinaři, pro které jsou černí ptáci odvěcí nepřátelé. Jejich náletům se totiž těžko brání. Šancí pro záchranu dozrávajících plodů jsou různé druhy vodních děl nebo vodních pistolí, protože špačci nesnáší vodu, k tomu se proudu dostatečně leknou, takže se zpátky do sadu nebo na vinici nevracejí.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům běžná ochrana stačit nemusí. Vezměte na pomoc sílu bylin
Zdroj obrázku: Freepik

Pod zákonnou ochranou

Jak bojovat se špačky efektivně? Rozhodně se do nich nesmí střílet, protože špačky chrání zákon a pro jejich odstřel je potřeba povolení, které se vydává jen ve výjimečných případech. Mnozí pěstitelé proto využívají služeb sokolnických sdružení a umožňují lovení špačků dravými ptáky, ale tento způsob je značně omezený a není možné takto postupovat systémově. Jaké další možnosti se tedy nabízejí?

Zvukové plašiče a ochranné sítě

Jak mohou tedy zachránit pěstitelé svou úrodu, aby ji špačci nezlikvidovali během pár hodin? Jednou z navrhovaných rad je hudba nebo hlasité zvuky, což se doporučuje v sadech, kde není v blízkosti žádná další výstavba. Další variantou jsou zvuková děla nebo třaskavé plašiče s hlučností až 120 decibelů, nabízí se použití i plechovek a skleněných lahví, které ve větru vydávají nepříjemné zvuky. Neméně efektivním způsobem je pořízení ochranných sítí nebo strašáků v podobě vytištěných obrazů dravců, které se rozvěsí na stromy. Mezi stromy se pak vyplatí instalovat tyče se závěsy ze starých cédéček.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-starlings/
Přidat na Seznam.cz