Ant 564617 1920

Jak se snadno a rychle zbavit mravenců nejenom na vaší zahradě

Mravenci na zahradě mohou být podobně nepříjemní jako v domácnosti. Zejména pokud se snažíte svou zahradu aktivně využívat k trávení volného času či pěstování vlastního ovoce a zeleniny. Mravenci totiž budováním podzemních chodbiček vysouší půdu, odhalují kořeny a hlízy rostlin, které navíc mohou přímo poškozovat. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak na tyhle malé pracanty účinně vyzrát.

Mravenčí královna

Mravenčí kolonie se podobně jako kolonie jiných druhů sociálního hmyzu točí kolem královny. Ale na rozdíl třeba od včel mohou mít mravenci v jednom mraveništi i několik královen, obvykle od deseti do třiceti. Jsou ale známé i případy obrovských mravenišť s tisícovkou královen. Ne že by snad něco podobného bylo typické v českých podmínkách.

Mohlo by vás zajímat:  Na hmyz ekologicky, oproti chemii je to levnější a mnohem účinnější
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mravenčí způsob života

Mravenci jsou všežravci a vyhledávají zejména bílkoviny a sacharidy. Některé druhy mravenců si dokonce cíleně chovají mšice, které produkují sladký nektar, jímž mravenci krmí sebe, své královny i larvy. Vaší zahradě pak konkrétně škodí těmito způsoby:

  • poškozují dřevěné prvky, například plot či nosné sloupy pergoly
  • mravenci „chovají“ další hmyz, který se živí kořeny vámi pěstovaných rostlin
  • sami mravenci při hledání sladkého nektaru a pylu ničí mladé výhonky rostlin a jejich pupeny
  • velká mraveniště mohou zlikvidovat i vzrostlé stromy, v jejichž kůře a později i dřevě si staví cestičky
Mohlo by vás zajímat:  Mucholapky a plácačky jsou k ničemu. Mouchy se díky obyčejnému sáčku už ani nepřiblíží

Borax

Na trhu je samozřejmě řada insekticidů, které s mravenci spolehlivě zatočí. Ty ale většinou nejsou příliš levné, a navíc mohou mít nepříjemné vedlejší účinky – jde přeci jen o nebezpečnou chemii. Spolehlivě však fungují také přípravky na bázi boraxu. Borax je minerál podobný soli, který na mravence účinkuje jako smrtelný jed. Možná ho znáte pod starším českým názvem tinkal. Borax je obecně pokládaný za nejšetrnější způsob, jak se s mravenci vypořádat. Koupíte jej ve většině drogerií.

Přidat na Seznam.cz