Dead Nettles Unpainted Wooden Boards

Kopřiva je výživným hnojivem, vhodná je především pro rajčata

Kopřiva je běžný plevel, který zahradníci často považují za obtíž. Kopřiva je ve skutečnosti velmi užitečná rostlina, kterou lze využít mnoha způsoby na zahradě, zejména pokud jde o pěstování rajčat.

Kopřiva je plná důležitých živin

Kopřiva je přirozeným zdrojem dusíku, draslíku a dalších základních živin, které rostliny potřebují, aby byly silné a zdravé. Ve skutečnosti kopřiva obsahuje více dusíku než většina jiných rostlinných hnojiv, což z ní dělá vynikající volbu pro rajčata, která k produkci plodů vyžadují velké množství dusíku.

Mohlo by vás zajímat:  Cuketu zvládne vypěstovat i začátečník. Bohatou úrodu zajistí několik jednoduchých pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Nabízí se řada možných použití

Chcete-li použít kopřivu na rajčata, můžete si připravit kopřivový čaj, který lze aplikovat jako tekuté hnojivo. K tomu si nasbírejte velkou hrst čerstvých kopřivových listů (v rukavicích, abyste se chránili před požaháním rostlinou) a nasekejte je na malé kousky. Nasekanou kopřivu dejte do velké nádoby, například kbelíku, a zalijte vodou. Směs nechte několik dní louhovat, občas promíchejte. Jakmile se směs několik dní louhuje, sceďte listy kopřivy a tekutinu řeďte vodou, dokud nebude mít barvu slabého čaje. Tento kopřivový čaj lze použít k zalévání rostlin rajčat a poskytuje jim přirozený zdroj živin, které jim pomohou zesílit.

Mohlo by vás zajímat:  Ve stínu na zahradě poroste řada druhů zeleniny i některé bylinky

Kromě použití kopřivy jako tekutého hnojiva ji můžete použít také jako mulč kolem rostlin rajčat. Jednoduše rozložte vrstvu nasekaných kopřivových listů kolem základny rostliny a dávejte přitom pozor, abyste se kopřivou nedotkli stonků nebo listů rostliny (to totiž může způsobit podráždění). Jak se kopřiva rozkládá, uvolňuje živiny do půdy a poskytuje rostlinám rajčat stálý zdroj živin.

Použití kopřivy pro rajčata je skvělý způsob, jak zlepšit zdraví a produktivitu rostlin a zároveň snížit závislost na chemických hnojivech. Využitím síly tohoto běžného plevele můžete pomoci rostlinám rajčat prospívat a produkovat bohatou úrodu.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/fermented-nettle-tea-tomato-treatment-prevention.html
Přidat na Seznam.cz