2149411897

„Topit doma v krbu nebyl dobrý nápad. Je to sice levné, ale té práce a špíny okolo,“ shodují se manželé

Mít krb zní fantasticky. Ale jen do doby, než si ho člověk opravdu vyzkouší. To zjistí, že dané řešení nemá jenom benefity. Že přicházejí také negativa. V tu chvíli přichází rozčarování.

Topení dřevem mi přišlo jako fajn nápad. Je to obnovitelný zdroj energie, není drahý, a když plameny plápolají v krbu, má to své kouzlo. Tyhle tři argumenty mě přesvědčily, že si mám pořídit krb. Úplně jsem zapomněl na negativa, která se pochopitelně začala objevovat až v době, kdy se nedalo couvnout.

Když jsem si stavěl dům, byl jsem nadšený z představy mít v obývacím pokoji krb. Myslel jsem si, že to bude ztělesnění romantiky – plápolající oheň, příjemné teplo, relaxace při pozorování tance plamenů. Jak to ale vypadá teď, když už ve svém domě bydlím? No, řekněme, že realita mě docela rychle přivedla zpátky na zem. Vlastně jsem si v krbu reálně zatopil jen několikrát, protože jsem přišel na to, co vše to obnáší.

Mohlo by vás zajímat:  Bioflavonoidy jsou úplným základem zdravého jídelníčku. Naštěstí je tělu dodáme velice snadno

Ano, krb jsem použil jen párkrát. Naštípat dřevo a najít mu místo na skladování, to ještě nějak zvládnu, ale to, co následuje, je horší. Každým krokem, kdy přináším dřevo do obývacího pokoje, za sebou sypu hromadu špíny a třísek. A když přikládám? To je další nepořádek. Takže hned potom musím vzít koště nebo vysavač a začít po sobě uklízet. Jo, takhle si člověk opravdu představuje začátek romantického večera.

Ale to ještě není vše. Když krb nechce pořádně chytit, začne to čoudit dovnitř, takže musím větrat, aby se dým dostal ven. Většinou si přitom říkám, že to snad ani nestojí za tu námahu. Když krb hoří, už v tu chvíli trochu lituji, že jsem ho vůbec zapaloval. Vím totiž, že druhý den bude následovat úklid. Vyčistit krb a zbavit se popela je úkol, který mě vždycky stojí hodně času a nervů. Protože ať to dělám sebeopatrněji, stejně udělám kolem krbu nepořádek. A tak beru opět do ruky smetáček nebo vysavač.

Mohlo by vás zajímat:  Životadárná voda umí i škodit. Příliš mnoho zálivky prospěje málokteré rostlině

Celkově můžu říct, že krb byl moje nejhorší investice, pokud jde o vytápění. Kdybych to měl řešit znovu, rozhodně bych si krb nepořizoval. Nic proti topení dřevem, když máte někde ve sklepě kotel, kde nepořádek ze dřeva a popela nevadí. Ale obývací pokoj zrovna není tím místem, kde byste chtěli pořád uklízet jen proto, že si chcete užít trochu romantiky. A pokud jde o teplo, radši otočím termostatem.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz