Tavolnik1

Tavolník lze přizpůsobit na míru každé zahradě, kterou rozveselí krásnými květy

Tavolník je krásnou dřevitou rostlinou, jedná se o keř dvou barev. Typická je pro něho bílá a fialová. Tento keř je poměrně benevolentní, co se týká vzrůstu. Pokud ho necháte růst samovolně, může dosahovat výšky klidně kolem dvou metrů. Když jej ale budete pravidelně zastřihávat, vytvoříte z něho kompaktní keřík vhodný i do menší zahrady. Co všechno byste o zajímavém tavolníku měli vědět?

Zdroj obrázku: Freepik

Mnoho druhů tavolníku

Tavolník je keř hodící se opravdu do každé zahrady, a to jak malé, tak i velké. Existuje mnoho druhů a každý z nich má trochu jiné požadavky. Právě proto je tu možnost pro každého majitele zahrady, aby si vybral ten svůj tavolník. Většina z nich se spokojí s běžným zahradním substrátem. Půda nesmí být moc těžká a ani mokrá. Většina tavolníků vyhledává mírně vlhkou půdu, zde ale existuje jedna výjimka, pouze tavolník Douglasův vyžaduje větší mokro. Pokud tedy hledáte zajímavý keřík, který byste vysadili k jezírku s rybičkami, volte právě tento druh, kterému se ve vlhkém místě u vody bude určitě líbit.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie mohou kvést celé jaro, na výběr je mnoho odrůd
Zdroj obrázku: Freepik

Barevné odstíny

Jak už bylo zmíněno hned v úvodu článku, pro tavolník je typická bílá barva a různé odstíny fialové. Ty, které kvetou v různých barevných odstínech fialové barvy, můžete dokonce zakoupit hned ve dvou tvarech květů. Tyto tavolníky kvetou buď v dlouhých hroznech, nebo širokých talířích. Takové budou perfektně zdobit živý plot. Co se týká tavolníků bílé barvy, tvoří malé vyboulené květenství. U stříhání tavolníků bílé barvy dejte pozor, abyste nestříhali dvouleté výhonky, na kterých se objevuje nejvíce květů. Tvoří poměrně dlouhé a tenké výhonky, které visí ve tvaru oblouku až na zem. Pokud tedy přemýšlíte, čím ozvláštnit zahradu, vyberte si takový druh tavolníku, který bude vhodný pro podmínky vaší zahrady. Budete si tak moci vychutnávat alespoň část zahrady v japonském stylu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/spirea/growing-spirea-shrubs.htm
Přidat na Seznam.cz