Skin 3358873 1920

Tajemství dlouhověkosti Japonců tkví mimo jiné v jedné oblíbené a posvátné bylince

V japonské kuchyni, jejíž národ je známý mimo jiné svou dlouhověkostí, jsou využívány listy perily křovité (v Japonsku známé jako šiso) k dochucení ryb, zeleniny nebo masa. Do salátů se přidává olej ze semen této byliny. A na příklad v sousedním Polsku je perila oblíbenou okrasnou rostlinou.

Olej ze semen perily

Semena perily křovité obsahují kyselinu olejovou a linolovou, které pomáhají buňkám regenerovat, a dále flavonoidy a antokyany, ty mají antioxidační vlastnosti. Olej ze semen má hořkou, bylinkovou chuť a je vhodný k denní konzumaci. Můžete si jím například zalít saláty nebo ho můžete užívat samotný, a to půl lžičky dvakrát denně.

Mohlo by vás zajímat:  Trendy letošního podzimu, které se prosazují v zahradách
Zdroj obrázku: Pixabay

Sehnat ho lze v obchodech s biopotravinami. Při nákupu se ujistěte, že se jedná o jedlý olej, abyste si omylem nekoupili kosmetický. V obchodech s asijskými specialitami můžete koupit také listy, které se dají uchovat v ledničce. Mají silnou, kořeněnou chť. Zelené šiso je vhodné k ochucení ryb a zeleniny, červené šiso se používá k masu.

Šiso syrové i vařené

V Asii je perila posvátná rostlina, která uklidňuje, má relaxační účinky a může se pochlubit antialergickými vlastnostmi. Využívá se nejen v potravinářství, ale také například jako kondicionér na vlasy. Působí dobře proti nevolnosti, zvracení, bolestem břicha nebo zácpě. 

Mohlo by vás zajímat:  "Normální české pivo, co všichni pijí, tady vůbec nevedete?" Překvapila mě v pivnici nabídka neznámých nápojů

Olej z této rostliny se nedoporučuje užívat těhotným a kojícím ženám, stejně jako lidem, kteří mají rakovinu. Neměl by se konzumovat společně s protizánětlivými léky nebo léky, které snižují hladinu cholesterolu. Je to ale dobrý protijed při alergii na krabí a rybí maso a přibarvují se s ní také pokrmy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Díky svému atraktivnímu vzhledu je perila oblíbenou okrasnou rostlinou na zahradách. Láká spoustu motýlů a připomíná kopřivu. Je to jednoletá rostlina, jejíž listy jsou zubaté a srdčité. V pozdním létě vás potěší hroznovitým květenstvím. 

Přidat na Seznam.cz