Tick 5926231 1920

Nebezpečné klíště číhá všude. Fatálnímu onemocnění může předejít i správné vyjmutí z kůže

Klíšťata jsou pavoukovci a hlavně parazité, kteří napadají nejen lidi, ale také zvířata, která se volně pobíhají. Proto je dobré vědět, jak se proti nim bránit a zároveň vědět, jak klíště správně vytáhnout, pokud se zakousne do kůže. Ve většině případů si totiž ani nevšimnete, že na vás klíště skočilo. Po několika hodinách ale postižené místo začne svědit a je načase klíště vyndat.

Klíšťata musíte vytahovat opatrně

Klíště je velké pouze 3–4 mm. Není tak snadné ho na těle najít, pravidelné kontroly po procházkách jsou více než nutné. Prohlížejte nejen sebe, ale také děti nebo zvířata, pokud nemají obojky proti klíšťatům nebo jinou ochranu. Jedině tak zamezíte tomu, že do vašeho těla klíště dostalo i nějakou ze závažných nemocí, které mohou vést dokonce ke smrti.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat jahody?

A jaká jsou pravidla pro vytáhnutí klíštěte z těla? Je nutné postupovat opatrně, ale pečlivě. K vyjmutí vždy používejte rukavice. Dávejte si pak pozor, abyste klíště během odstraňování nezmáčkli – do těla by se vám dostaly jeho tělní tekutiny a nakažení by se pak nedalo zabránit. Používejte k vytažení klíštěte speciální pinzetu, kterou koupíte v lékárně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co když kousek klíštěte zůstane v kůži?

Ať už použijete pinzetu, nebo jiný nástroj, klíště uchopte co nejblíže ke kůži. Silou pak pavoukovce vytáhněte nahoru a dávejte si pozor, abyste s ním nekroutili – je to velmi častá chyba všech, kteří se snaží klíště odstranit. Jestliže máte klíště venku, místo vpichu byste měli dezinfikovat a poté ještě několik dní pozorovat, jestli se neobjeví zarudnutí. V takovém případě zajděte k lékaři kvůli potvrzení nebo vyvrácení lymské boreliózy.

Mohlo by vás zajímat:  Recept na dlouhověkost je znám od starověku. Lžíce jablečného octa denně dokáže s tělem zázraky

Jestliže vám v kůži zůstal kousek klíštěte, nemusíte panikařit. Zkuste ho vytáhnout stejným způsobem jako celé klíště. Pokud se vám nebude dařit, můžete nechat tento kousek v kůži a po několika dnech sledovat, že sám odpadne. Také v takovém případě místo vpichu dezinfikujte. Klíštěte se pak můžete zbavit tak, že ho utopíte v alkoholu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Přidat na Seznam.cz