Balcony 200431 1920

Při nákupu nových jarních kytiček je na místě obezřetnost a opatrné zacházení

Hurá, jaro nám klepe na vrátka. První známky jara jsou venku znatelné, vykvetly sněženky a vše je okamžitě veselejší. Abyste si vytvořili jaro i u vás doma, začínáte přemýšlet nad tím, které květiny si koupíte. Jdete do obchodu a pár krásných si vyberete. Jenže možná se vám taky někdy stalo, že když jste si donesli květinu domů, jednoduše zvadla, opadaly květy a vy jste ji vyhodili do koše. Jak se tomu vyhnout?  

Zacházejte s nimi opatrně

V tomto období lze zahlédnout na pultech v obchodních centrech, ale i květinářstvích různé druhy jarních rostlin, jako jsou tulipány, krokusy, hyacinty a jiné. Měli byste ale myslet na to, že tyto rostliny se venku na zahradách objevují mnohem později, až je teplejší počasí. Takže pokud je venku například pět stupňů, rostliny mohou utrpět šok, což se projeví na jejich rychlém úhynu.  

Mohlo by vás zajímat:  Modré květiny zahradě sluší a opticky ji zvětší. Toto jsou nejlepší druhy

Důkladně si květinu v obchodě prohlédněte

Jak jsme již zmínili, rostliny se dají v tomto období koupit všude. Jsou to především cibulovité rostliny. Než si květinu koupíte, zkontrolujte její stav. Vybírejte takové, které mají tvrdé a zdravé cibulky a stonky nejlépe úplně zdravé. Z takové cibulky by měl vylézat pouze stonek. Poté se můžete déle těšit z krásného květu u vás doma.  

Zajistěte vlhkost

Nezapomínejte na řádnou vláhu. Pravidelně rostlinu zalévejte. Než ale rostlinu koupíte, zkontrolujte zeminu. V květináči by měl být substrát vlhký, nikoli mokrý. Pokud je přelitý, může se u kořenů začít objevovat plíseň či zahnívání kořínků. Na druhou stranu, pokud je substrát příliš suchý, může být vývoj rostliny špatný.  

Mohlo by vás zajímat:  Jak se starat o letničky
Zdroj obrázku: Pixabay

Doprava domů

Popřemýšlejte i nad tím, jak květinu převezete domů. Pokud je venku pod nulou, neriskujte a kupte ji později. Pokud je více než pět stupňů, strach mít nemusíte. I tak se svou rostlinou nechoďte dlouze venku. Stačí 12 minut v chladu a rostlina uhyne. 

Tulipány

Pokud si koupíte tulipány, ať už řezané nebo v květináči, není vhodné je umístit do teplého bytu. To opravdu tulipánům uškodí. Udržujte je při teplotě do 15 stupňů. Tak budete mít jistotu, že vám nevyblednou.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud balkonové rostliny přestaly kvést, možná děláte při jejich péči několik chyb
Zdroj obrázku: Pixabay

Krokusy

Krokusy jsou velmi oblíbené a zdobí snad každou druhou zahradu. Jsou prvním znakem jara a lze je mít doma na parapetu i přes zimu. A pokud jste je na konci léta vyhodili, protože vám odkvetly, udělali jste chybu.  

Primule

Krásné květiny známé jako prvosenky, které lze pěstovat i doma. Péče o ně není nikterak náročná, ale někdy uděláme chybu, kvůli které rostliny uhynou. Pokud je zaléváme hojně, nedaří se jim. Také primule nemá ráda vysoké teploty a přímé sluneční záření. Pokud je budete mít venku v květináči, umístěte je na místo, kde přímo nesvítí slunce. Vyberte raději polostín. 

Přidat na Seznam.cz