Chia Seeds

Tuhle superpotravinu lze přidat téměř do každého receptu. Její účinky na zdraví jsou jedinečné

Chia semínka jsou chuťově neutrální, vypadají trochu jako mák a v našich končinách zatím nejsou příliš rozšířená. Mají ovšem spoustu blahodárných účinků na organismus, dala by se označit za superpotravinu, a dokonce čistí tělo od toxinů. V důsledku toho nám mohou pomoci i zhubnout. Víte, jak byste je měli správně konzumovat?

Kolik bychom jich měli denně sníst?

Dospělá osoba by si měla dopřát asi dvě čajové lžičky (15 g) chia semínek denně. Zakoupená semínka skladujte v těsně uzavřené nádobě. Chcete-li, aby semínka uvolnila vápník, železo a omega-3 mastné kyseliny, musíte je předem namočit nebo rozdrtit v mlýnku nebo hmoždíři. Pokud se rozhodnete pro první variantu, počítejte s tím, že namočená semínka začnou produkovat želatinovou hmotu.

Mohlo by vás zajímat:  Těchto 7 přírodních olejů nesmí doma chybět. Uleví při nemocech a odplaví stres

Této jejich vlastnosti můžete docela dobře využít. Namočte semínka do trochy vody, aby změnila svou strukturu, zalijte je sójovým nebo kokosovým mlékem a nechte čtyři hodiny odstát. Občas promíchejte, nakonec přidejte nakrájené ovoce. Vytvoříte si tak velmi lahodný a zdravý puding.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je můžeme konzumovat?

Chia semínka můžete také přidávat do jogurtů, ovesné kaše, zeleninových nebo ovocných koktejlů. Posypte s nimi saláty nebo je použijte jako náhradu za strouhanku. Přidávat je můžete i k mouce při smažení palačinek, předtím je ale trochu nadrťte. Chia semínka se dají namáčet přímo v mléce a následně promixovat s mraženými borůvkami a banánem. Tak si připravíte výtečný koktejl.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot dodá zahradě na útulnosti, výběr je široký a mnohé druhy jsou skvosty

Chia semínka jsou přirozeným zdrojem vlákniny, bílkovin a nejrůznějších minerálních látek. Najdeme v nich omega-3 i omega-6 mastné kyseliny a také vitamíny skupiny B. Jsou snadná na trávení, po fyzickém vypětí pomáhají předcházet překyselení svalů a nadměrné únavě. V neposlední řadě semínka přispívají k vnitřní hydrataci organismu. Nemají žádné škodlivé účinky, mohou si je bez obav dopřávat i děti nebo těhotné a kojící ženy.

Zdroj: https://darinolien.com/why-are-chia-seeds-a-superfood/
Přidat na Seznam.cz