Bright Background With Lots Hyacinth Flower Texture Concept Abstract Background With Natural Vegetation Flowers Bulbs

Zima už klepe na dveře a je nejvyšší čas zachránit cibulky květin před mrazy

Podzim je znamení, že máte uklidit zahradu nejen od listí, ale také je potřeba vykopat některé rostliny, které by jinak zimu a mráz nemusely přežít. Díky tomu, že je vykopete správně, je můžete zasadit doma a další rok se těšit z jejich růstu a kvetení. Jak ale květinové cibulky správně skladovat, abyste je na jaře mohli znovu použít?

Jaké cibulky musíte na podzim vykopat?

Na podzim vykopejte hlavně ty rostliny, které by nepřežily dlouhou zimu. Mrazy ohrožují především kořeny, a tím i celé rostliny. Když se první mrazíky objeví, je nutné zasáhnout co nejdříve. Je to čas na vykopání mečíků, nerin nebo orientálních lilií. Abyste ale dostali cibulky ze země, bude potřeba kopat do větší hloubky. Při samotném hloubení si musíte dát pozor na to, abyste je nepoškodili.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek je přirozeným prostředkem pro boj proti mšicím
Zdroj obrázku: Freepik

Napadené nebo oslabené stonky hned odstraňte. Vedle staré cibule se většinou hned objeví nová a nemusí být jedna, může jich klidně být několik – nechte je pohromadě. Cibulky květů s kořeny by se měly dát do plastového kbelíku nebo košíku. Vhodné jsou také krabice nebo papírové pytlíky. Rostlina musí mít přístup k čerstvému vzduchu. Následující 2–3 týdny mějte rostliny v suché místnosti, kde bude teplota nad nulou.

Jak květinové cibulky skladovat?

Cibulky květin musí být suché, poté je můžete oddělit a použít na množení. Suché a oddělené cibule nechte v suché místnosti. Stačí jim teplota mezi 4–5 stupni. Záleží ale na druhu rostliny. Vhodné budou tmavé místnosti, některé rostliny preferují teplejší prostředí, jiným stačí naopak chladnější.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte svým pokojovým rostlinám příjemnou koupel. Budou svěží a plné energie

Cibule musíte uložit do kvalitního substrátu, ve kterém pak celou zimu vydrží. Mečíky můžete dát do vzdušné nádoby, použít můžete truhlíky nebo květináče. V každém případě budou nutné si o rostlinách, které budete vykopávat, něco nastudovat, abyste jejich cibulky skladovali přesně tak, jak to má být.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-store-flower-bulbs-during-the-winter
Přidat na Seznam.cz