Still Life Living Room With Wooden Inscription Home

Některé pokojovky nepotřebují příliš slunce, aby krásně rostly. Tyto si ve stínu libují

Severní okna nemusí znamenat, že zůstane interiér bez rostlin. Existují totiž pokojovky, kterým nevyhovují sluneční paprsky ani přílišné teplo, navíc jsou zelené rostliny ideálními čističkami vzduchu, které dokáží odfiltrovat z ovzduší nečistoty i toxické látky. Které rostliny vybírat do stinných prostor?

Asplenium nidus

Této kapradině se česky říká sleziník ptačí hnízdo a je vhodná do interiérů s omezeným přísunem slunečních paprsků. Vyžaduje vydatnou zálivku asi 2–4krát týdně, vhodné je zvlhčovat vzduch v okolí rostliny pomocí rozprašovače. Této původně pralesní kapradině postačuje středně velký květník se substrátem s přídavkem rašeliny. Teplota vzduchu by měla být okolo 20 °C, a dokonce ani v zimě by neměla klesnout pod 15 °C. Při suchém vzduchu této pokojovce žloutnou listy, v průvanu naopak hnědnou.

Mohlo by vás zajímat:  Úchvatné orchideje se mohou stát ozdobou každého interiéru. Stačí se inspirovat jejich domovinou
Zdroj obrázku: Freepik

Monstera

Pokojovka s děsivým názvem pochází z deštného pralesa, kde roste jako liána až do délky 5 metrů. V interiérech bývá mnohem menší, má velké zdobné listy a především v poslední době je oblíbenou pokojovou nebo kancelářskou rostlinou. Vzhledem k rozměrům se nehodí do menších pokojů, vynikne ve velkých a vzdušných obývácích nebo kancelářských prostorách a recepcích. Miluje vyšší vlhkost vzduchu, teploty mezi 20 a 30 °C a v žádném případě nesnese suchý vzduch a průvan. Vydatná zálivka postačuje jednou týdně a listy je nutné otírat od prachu.

Mohlo by vás zajímat:  Dlouhodobě přelité rostliny trpí a začnou hnít, rychlý zásah je může zachránit

Toulcovka (spatifylum)

Pro toulcovku se někdy užívá také název lopatkovec, je ideální do interiérů s menším přísunem světla, výborně čistí vzduch od toxinů. Pochází z tropického prostředí, proto se jí daří ve vlhkém prostředí, vyhovuje jí zvlhčený vzduch pomocí rozprašovače, nevadí jí ani usazení v koupelně. Zalévá se 2–3krát týdně, v zimě spíš jednou týdně. V přirozeném prostředí dorůstá do výšky 100 centimetrů, vzhledem k zajímavému vzhledu a pěkně vypadajícím květům se hodí i do recepcí kancelářských budov nebo hotelů a restaurací.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/house-plants-for-shady-spots/
Přidat na Seznam.cz