Many Apricot Close Up

Sušené meruňky doplní potřebnou energii a důležité vitamíny. Ideální svačinka do podzimních dní

Zdravé mlsání namísto cukrovinek nebo sladkostí? Sušené meruňky jsou tou nejlepší volbou, protože jsou šťavnaté a obsahují cenné živiny pro posílení obranyschopnosti organismu nejen v podzimním období. Kromě toho jsou bohaté na vitamín A, který je prospěšný pro oči i pokožku, nebo na vlákninu, která podporuje peristaltiku střev. Několik sušených plodů denně navíc zlepší náladu!

Známé už před šesti tisíci lety

Meruňky jsou známé už šest tisíc let, kdy jejich léčivých vlastností využívali Číňané. Dnes je hlavním vývozcem Turecko, které má ideální podnební podmínky pro jejich pěstování, protože vyžadují teplo a nižší vlhkost. Sušením meruňky získávají delší trvanlivost, ale zachovávají si i chuť a především veškeré živiny a vitamíny. Při sušení dochází ke snížení obsahu vody, ale zůstávají hodnotné látky, které jsou navíc koncentrovanější. K tomu obsahují oproti čerstvým plodům více vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a podporuje peristaltiku střev.

Mohlo by vás zajímat:  Objevte sílu jablka: rozzáří vaši pleť i vlasy a udrží ostatní potraviny chutné
Zdroj obrázku: Freepik

Pro okamžité doplnění energie i vitamínů

Sušené plody dodají velké množství energie, mívají 240 kcal na 100 g, zatímco čerstvé plody o stejné váze doplní pouhých 47 kcal. To ovšem v případě, že nejsou doslazované, proto je nutné vybírat pouze takové, které neobsahují přidávaný cukr. A nedodají jen potřebnou energii, ale také vitamíny, především C a A. Vitamín A ve spojení s betakarotenem je balzámem pro oči a napomáhá je chránit před makulární degenerací a kataraktou. Obranyschopnost organismu posilují i další obsažené vitamíny řady B nebo E a minerály jako železo nebo bór.

Mohlo by vás zajímat:  Mražené ovoce a zelenina jsou vždy po ruce, pozor ale na složení

Pro odkyselení organismu i proti anémii

Sušené meruňky napomáhají regenerovat pokožku, hojit rány nebo léčit akné díky vitamínu E, zdravý odstín pleti dodá betakaroten. Tyto sušené plody by neměly chybět v jídelníčku ani lidí, kteří trpí na překyselení organismu. Méně pestrá strava plná uzenin může vést k chudokrevnosti, i s doplněním železa si několik sušených meruněk denně poradí, stejně jako obsažený draslík s harmonizací hladiny krevního tlaku.

Zdroj: https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/food-drink/recipes/fruit/dry-apricot-benefits/
Přidat na Seznam.cz