Fresh Strawberries Hand Picked From Strawberry Farm

Jahodníky potřebují na jaře dostatek živin. Kvalitní hnojivo je základem bohaté úrody

Sladké jahody začátkem léta? Sbírat košíky plné červených plodů je snem každého zahradníka, ale bohatou sklizeň podmiňuje péče o rostlinky na jaře. Právě první teplé dny jsou ideální pro provedení několika zásadních úkonů pro rozvoj jahodníků, aby mohly vykvést a následně přinést chutné plody. Co je potřeba po zimě udělat a na co nezapomenout? Poradí zkušení zahradníci.

Jaro klepe na dveře

Dlouhý zimní spánek ukončují první teplé dny, kdy sluneční paprsky probouzejí rostliny z vegetačního klidu. Prvotní známkou jsou rašící lístky, které se objevují ve středu korunky. V takový okamžik je možné se pustit do zahradnických prací, zejména se musí odstranit agrotextilie nebo sláma, které sloužily jako ochrana před promrznutím. Dalším krokem je odstranění všech větviček, suchých lístků a dalšího biologického materiálu, který brání jahodníkům v rozvoji.

Mohlo by vás zajímat:  Borůvky potřebují pro bohatou úrodu kvalitní hnojivo. Vyrobit lze i domácí
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelné pletí je základ

Jahodníky jsou velmi citlivé na množství živin, které jim mohou ubírat různé plevelné rostliny. V zemině se musí vyskytovat dostatek minerálů, jako jsou dusík, fosfor, draslík, hořčík, síra, bor, železo a měď. Z toho důvodu se hnojí v předjaří nebo po skončení plodování. Plevel je nutné odstraňovat pravidelně po celou sezónu. Zemina se následně kolem keříků zkypří a je nutné zkontrolovat pH půdy, mělo by se pohybovat mezi 5,5 a 6,5. Kyselejší prostředí vyžaduje zvápnění, které je ale vhodné provést ještě před výsadbou sazenic.

Mohlo by vás zajímat:  Borůvky i maliny mohou vést až ke smrti. Na nebezpečí ukryté v lese myslí málokdo

Hnojení v jarním období

Se zahájením vegetačního růstu je čas také na hnojení, aby se rostliny mohly správně vyvíjet. Potřebují především dostatek vápníku a fosforu. Použít se mohou bezchloridová draselná hnojiva na bázi síranů nebo vícesložkové přípravky, dále se doporučuje i dusičnan vápenato-draselný. Jahodníky se musí pravidelně zalévat, ideálně pomocí kropení v ranních a večerních hodinách, pro zajištění hydratace se okolní půda může mulčovat slámou. Po plodování se mulč musí zlikvidovat a listy ořezat.

Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/spring_fertilization_of_garden_fruits
Přidat na Seznam.cz