Freshly Brewed Coffee Is Poured From Coffee Machine

Šálek kávy je skvělý nejen pro ranní povzbuzení. Odborníci jeho pití přímo doporučují

Je škodlivá, nebo prospívá? Vědci se shodují, že káva a kofein mohou mít pozitivní účinky na zdraví, ale je nutné dodržovat některá pravidla jejího pití. Na základě výzkumu ve Velké Británii a Spojených státech se dokonce káva dostala do nově vydané potravinové pyramidy, ale doporučují její pití i kardiologové, psychiatři nebo onkologové vzhledem k protirakovinným účinkům. Proč ještě byste neměli mít špatný pocit z dalšího šálku tohoto černého nápoje?

Kolik je správně?

Hned na úvod je nutné si upřesnit množství espressa. Jedno připravené espresso by mělo mít maximálně 30 mililitrů. Denní maximální dávka by neměla překročit tři takové šálky podle Norského institutu veřejného zdraví, aby se eliminovalo riziko cirhózy jater. Kávu by proto měli pít všichni, kdo holdují tučným jídlům a masu, aby předešli jaternímu onemocnění. Při dodržení tří šálků denně může káva předcházet i vzniku aterosklerózy.

Mohlo by vás zajímat:  Kmín je základ mnoha jídel. Při jejich vaření málokterá hospodyňka tuší, jak následně prospěje svému zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Pro stimulaci ledvin i proti demenci

Kofein má diuretické účinky, proto stimuluje fungování ledvin a díky tomu se v nich nemohou ukládat usazeniny. U lidí s ledvinovými potížemi by ale dávka neměla překročit dva šálky. Kofein zrychluje i peristaltiku střev a vylučování trávicích enzymů, opět ale jen u zdravých jedinců bez potíží se střevy. Pít espresso ale doporučují i psychiatři, protože pravidelné pití kávy oddaluje nástup demence nebo neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc.

Pro regeneraci nervových buněk i kreativitu

Kofein má blahodárné účinky na kognitivní funkce, k tomuto závěru dospěli vědci z Miamské univerzity. Čtyři espressa denně zvýšila u lidí s mírnou poruchou paměti koncentraci a paměť až o 30 procent, navíc došlo prokazatelně k regeneraci nervových buněk. Polská psychiatrická společnost pak tvrdí, že pravidelné pití povzbuzujícího moku oddaluje nepříznivé mozkové změny až o osm let. Ke kávě se doporučuje vypít sklenici čisté vody, aby nedošlo k poškození sliznice. Není dobré ani zvyšovat dávku espressa nebo překračovat denní doporučenou dávku 3 až 6 mg kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee
Přidat na Seznam.cz