Superpotraviny

Superpotraviny tělu prospějí, není ale nutné kupovat exotické chuťovky. Lokální suroviny mají co nabídnout

V poslední době se velmi propagují tzv. superpotraviny. Co to vlastně je? Jedná se o ty druhy potravin, které jsou extrémně bohaté na živiny, vitamíny a minerály. Současně také pomáhají předcházet vzniku různých nemocí. Soustředit se ovšem nemusíte na ty exotické. Skvělé budou i ty levnější lokální!

Brusinky versus goji (kustovnice čínská)

Brusinky mají antibakteriální vlastnosti a jsou nabité zejména vitamínem C. Používají se s oblibou k podpoření léčby močových cest. V obchodech je seženete jak ve formě nakládané, tak i sušené a syrové. Často se z nich vyrábí i doplňky stravy. Rozhodně jsou levnější než goji neboli kustovnice čínská, která má obdobné složení. Protože se dováží ze zahraničí, šplhá její cena vzhůru. Pro představu: za kilogram sušené kustovnice zaplatíte zhruba 340 korun. Kdežto za kilogram sušených brusinek dáte asi 170 korun.

Mohlo by vás zajímat:  Inspirujte se podzimem a vytvořte si na zahradě krásné dekorace
Zdroj obrázku: Freepik

Lněná semínka versus chia semínka

Lněná semínka jsou bohatá na vitamín B. Také obsahují zinek, draslík a omega-3 mastné kyseliny. Výtečně podpoří trávení a vyprazdňování i díky vláknině. Za zhruba půl kilogramu lněných semínek zaplatíte 30 korun. Zato chia semínka se vám o něco prodraží, tj. půl kilogramu koupíte za cca 50 korun. Sice jsou velmi zdravá, ale jejich plnohodnotnou alternativou se stanou ta lněná.

Špenát versus spirulina

Špenát je bohatý na antioxidanty a také obsahuje hořčík, draslík, železo a celou řadu prospěšných vitamínů. Skvěle tak konkuruje exotické spirulině, což je vlastně mořská řasa. Tu koupíte v našich končinách zejména ve formě tablet a prášku za docela vysoké částky. Zato špenát je cenově daleko dostupnější.

Mohlo by vás zajímat:  4 kroky k ekologické zahradě, která prospívá drobným živočichům
Zdroj obrázku: Freepik

Řapíkatý celer versus zelí

Řapíkatý celer je rovněž jakousi superpotravinou, co se týká složení. Najdeme v něm mnoho vitamínů a minerálů. Zelí strčí do kapsy v tom směru, že obsahuje daleko více vitamínu C, E a draslíku. Řapíkatý celer je kromě jiného i mnohem chutnější než zelí.

Zdroj: https://www.kitchenstories.com/en/stories/why-we-love-regional-superfoods
Přidat na Seznam.cz