Zelenina Balkon1

Malá bylinková a zeleninová zahrádka se vejde i na balkon. Sázet začněte hned na jaře

Pokud nemáte zahradu, a přesto chcete pěstovat alespoň část vlastní úrody, nezoufejte. Balkon vám poslouží jako malá zahrada, na které vám vyroste kdejaká plodina i rostlina. Které rostliny je nutné vysadit hned na začátku jara, abyste si mohli užívat sezónu plnou dobrého a zdravého jídla?

Základní ingredience každé kuchyně

Chcete si na balkon vysadit ty nejzákladnější ingredience každé české kuchyně? Pak by vám neměl chybět kousek čerstvé listové petržele. Té se zvlášť na jaře velmi daří. Můžete ji pěstovat klidně v květináči na balkoně, a to po celý rok. Je to velmi nenáročná bylina, která však miluje kyselost v půdě. Proto pro ni připravte vhodnou zeminu a vložte do ní celý kořen petrželky.

Mohlo by vás zajímat:  K rajčatům do záhonu se nehodí všechny druhy zeleniny

Petržel by měla začít růst už po týdnu, hned ji ale netrhejte. Nechte ji alespoň trochu zesílit, jedině tak bude krásná a plná aromatických listů po celou sezónu. Využijete ji do každého receptu, nejvíce ji však oceníte v kuřecích vývarech i jiných polévkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomeňte na cibuli

Asi ze tří hlíz vám bude stačit úroda cibule pro celou rodinu. K pěstování cibule na balkoně zvolte klasickou odrůdu, například bílou nebo červenou či jarní cibulku. Čerstvou cibulovou nať jistě rádi využijete na krajíc chleba s máslem.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí červená řepa potěší chuťové pohárky i naše zdraví. Pěstuje se téměř sama

Bylinky jsou základ každé kuchyně

Ani váš balkon by neměl postrádat část s bylinkami. Malé květníky, do kterých zasadíte několik druhů bylin, vám budou dělat radost po celou sezónu. Každá bylinka potřebuje pouze dostatek denního světla a pravidelnou vláhu, vše ostatní můžete nechat na přírodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Skvěle vám v kuchyni vykouzlí chutný recept například bazalka. Tu můžete vypěstovat ze semen zakoupených v zahradním centru. Pokud dojde u bazalky ke květenství, květy odstraňte, jedině tak se dočkáte hojného množství listů.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava záhonů před zimou se vrátí v nové sezóně

Dařit se na balkoně bude také oreganu, mátě nebo rozmarýnu. Tyto bylinky využijete pro chutné a lehké recepty po celé léto. Pro lahodný čaj si vypěstujte také meduňku.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/urban/balcony-vegetable-garden.htm
Přidat na Seznam.cz