Dyne1

Blíží se sezona oblíbené superpotraviny: dýně není jen chutná, je především nabitá zdravím

V ročních obdobích je oblíbenou sezonou každé hospodyně bezesporu sklizeň dýně. Z té se dá totiž připravit kdejaký chutný pokrm, který milují děti i dospělí. Věděli jste ale, že se dýně řadí mezi superpotraviny díky skvělým účinkům na lidské zdraví? Zjistěte, jak moc je tento druh zeleniny výživný.

Každá zelenina je prospěšná pro zdraví, ale dýně je ještě o kousek blahodárnější. Je totiž bohatá na vitamíny i minerály. Asi nejvíce vás překvapí velké množství draslíku a zinku, který se nachází především v semínkách. Dýňová semínka se prodávají také zvlášť pro jejich skvělé účinky. Dobře ale spotřebujete celou dýni.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z ovesných vloček podpoří rostliny rajčat v růstu
Zdroj obrázku: Freepik

Dýně je skvělá pro redukci váhy

Rozhodli jste se zhubnout? Pak si do svého jídelníčku zařaďte také dýni. Kromě toho, že je bohatá na mnoho důležitých živin, má také málo kalorií. Díky tomu se nemusíte bát velkého příjmu kalorií, a přitom se dobře zasytíte. Zejména dýňová polévka je často hutná, zdravá a zasytí na několik hodin.

Další pozitivní účinky

Dýně také dokáže regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Asi nejvíce vás potěší velké množství betakarotenu. Tato živina, známá především pro svou jasně oranžovou barvu, vám pomůže nejen s opálením v prvních jarních dnech. Je skvělá pro své protizánětlivé účinky a působí preventivně proti rakovině. Spolu s vlákninou, které je v dýni dostatek, předchází také každému onemocnění srdce.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvá šťáva z červené řepy každý den udrží tělo i mysl v té nejlepší kondici
Zdroj obrázku: Freepik

Dokáže kromě cholesterolu regulovat také krevní tlak díky dostatku draslíku i sodíku. Dýně i šťáva z ní působí močopudně, a tak ochrání i ledviny a předejde zánětům močových cest.

Blahodárná semínka

Veškerá semena z různých plodin jsou zdravá pro naše zažívání i celkové zdraví. Proto nezapomínejte ani na dýňová semínka, konzumovat se mohou po celý rok. Přestože jsou semínka velmi kalorická, jsou také bohatým zdrojem železa, zinku, draslíku i hořčíku, a dokonce doplní i množství zdravých tuků. Čerstvá semínka vyženou z těla i případné parazity.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin
Přidat na Seznam.cz