Interior With Garden View Window White Bed

Štěnice vydrží bez potravy i jeden rok. Číhat doma mohou kdekoli

Štěnice jsou lidový název pro Cimex lecturalius. Jedná se o parazita, který se spojuje jen se špinavými a zanedbanými domácnostmi. Bohužel to není pravda. Vyskytnout se může i v dokonale čistém domě. Kousnutí můžete sami rozpoznat, protože je velmi bolestivé. Kde se tito paraziti v našich domovech skrývají a co udělat, abyste s nimi nikdy neměli problémy?

Co jsou štěnice a jak poznat kousnutí?

Štěnice jsou velmi nebezpečným parazitem, kterého si můžete přinést domů, kde se dokáže rozmnožit do obrovských kolonií. Živí se především krví lidí a zvířat. Přitahuje ho tělesné teplo, oxid uhličitý a látky, které vylučujeme kůží. Štěnice jsou aktivní pouze během noci. Přes den se skrývají v hnízdech a opouští ho pouze v případě, že mají hlad.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům běžná ochrana stačit nemusí. Vezměte na pomoc sílu bylin

Štěnice se schovávají v matracích, čalounění postele nebo pohovkách, v podlaze, nábytku, za tapetami a v jakýchkoli malých mezerách, kde kladou vajíčka. Samička naklade až 10 vajíček denně, ze kterých se po 10 dnech vylíhnou larvy. Dospělí jedinci se mohou bez jídla skrývat až jeden rok. Po kousnutí zůstane na kůži několik malých znamének. Obvykle se objeví na místech, která nemáme během noci zakrytá.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zmírnění příznaků po kousnutí štěnicí

Bohužel s kousnutím můžete udělat jen málo. Pokud se potýkáte se silným svěděním, můžete použít antihistaminika. Stopy po kousnutí samy zmizí do dvou týdnů. Důležité je místo neškrábat, abyste nepřenesli infekci i na jiné části svého těla.

Mohlo by vás zajímat:  S jarem se probouzejí i škůdci. Mravence v domě lze vyhubit, nebo chytře vypudit

Ochraňte svůj domov před parazity

Ochrana bohužel nikdy nebude možná na 100 procent, ale můžete udělat pár kroků, které vám pomohou. Před každým návratem po cestě autobusem nebo vlakem byste se měli zkontrolovat. Jestli uvidíte podezřelé jedince, okamžitě je odstraňte. Klíčový je také důkladný a pravidelný úklid. Nezapomínejte na pohovky, matrace, koberce nebo lišty na podlaze, kde se mohou tito paraziti zdržovat.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/158065#signs
Přidat na Seznam.cz