Tick 5479503 1920

Nebezpečná klíšťata na zahradě: tyto rostliny vám pomohou

Jaro se kvapem blíží a všichni připravují své zahrady. První teplé paprsky ale nepřinášejí jenom příjemné věci. S jarem ze země vylézají i paraziti jako klíšťata nebo mšice. Právě klíště je jedním z nejzákeřnějších parazitů. Máme ale radu, jak se jich snadno a rychle zbavíte.

Klíště patří mezi roztoče z čeledi klíšťatovitých. Mezi jeho stravu patří především krev, kterou získává sáním a parazitováním na pokožce savců. Pro lidi i domácí mazlíčky je nebezpečné především z důvodu přenosu klíšťové encefalitidy a boreliózy, které v některých případech končí i smrtí.

Na procházkách v lese a po loukách využíváte repelenty, které odpuzují klíšťata a další parazity svým zápachem. Jak se ale zbavíte klíšťat na zahradě? Tady repelent použít nechceme. Málokdo ale ví, že klíšťata odpuzuje spousta přírodních pachů. A některé z nich patří mezi velmi příjemné a vydávají je květiny, které si snadno vypěstujete na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevokazný hmyz dokáže napáchat velké škody, včasný zásah zachrání napadené dřevo
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdravou zahradu vám zajistí fialová levandule

Nejznámější z rostlin odpuzujících klíšťata je levandule. Ta kvete výraznými fialovými, bílými nebo růžovými květy. Zápach, který levandule vylučuje, odpuzuje nejen klíšťata, ale i mšice a komáry. Vysaďte levanduli poblíž pergoly nebo záhonu a pomůže vám hned dvakrát.

  • Dorůstá do výšky až 50 cm.
  • Kvete od června do října.

Kromě toho, že levandule odpuzuje zákeřné roztoče, přitáhne na vaši zahradu i mnoho dalších druhů hmyzu. Patří k medonosným rostlinám, a tak se na jejich květech drží včely, čmeláci nebo barevní motýli. Vypěstujete ji velmi snadno. Levanduli stačí slunné místo a občasné zastřihávání dlouhých šlahounů.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada potřebuje před škůdci chránit také během zimy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Citronovou trávu využijete v kuchyni a zapudíte s ní klíšťata

Mezi další okrasné trvalky, které z vaší zahrady vyženou klíšťata patří citronová tráva a rostlina zvaná šanta. Citronová tráva je díky své výšce až 150 cm vyhledávanou dekorací k chodníkům. Pěstujte ji ale v květináči, protože si moc nerozumí se studenými teplotami. Pro svoji chuť je citronová tráva také oblíbenou rostlinou do kuchyně.

Šanta je okrasná rostlina, kterou velmi snadno kultivujete. Kvete podobně jako levandule a vaši zahradu ozdobí od června do srpna. Svojí výraznou vůní odpuzuje klíšťata a další roztoče. Ale pozor! Výrazné aroma šanty mají velmi rády kočky.

Přidat na Seznam.cz