Newspapers Table

Místo do sběru patří noviny na záhon. Co se pak stane, překvapí i ostřílené zahradníky

Mulčování půdy patří mezi oblíbené způsoby, jak bojovat nejen s plevelem. Díky mulčování bude půda připravená na zasazení rostlin nebo plodin. Hodí se pro zeleninové záhony, ale také pro ty okrasné. Mulčovat pak můžete i velké plochy pozemku. K mulčování můžete využít nejen domácí kompost nebo popadané jehličí, ale také obyčejné noviny, které najdete ve většině domácností.

Proč je mulčování tolik důležité?

Naučíme vás, jak použít k mulčování obyčejné noviny. Díky nim budete mít na zahradě dostatek vhodného místa k zasazení rostlin a dalších plodin. Proč tedy zrovna noviny? Jsou snadno dostupné, levné a můžete jich sehnat hromadu. Díky nim nebudete mít na zahradě žádný plevel. Ten nejenže nevypadá hezky, ale zároveň může rostliny ochuzovat o živiny, které jim bere. Okrasné rostliny tak mohou odumírat.

Mohlo by vás zajímat:  Místo po vosím bodnutí zklidní led

Mulčováním zabráníte množení plevele, protože mu zamezíte v přístupu ke slunečním paprskům. Vrstva mulče navíc zpomaluje odpařování vody ze substrátu, a tím pádem budete více v klidu hlavně v horkém létě, protože rostliny nebudou trpět nedostatkem vody. Mulčovat můžete nejen na jaře, ale také na podzim, protože tím rostliny ochráníte před zmrznutím.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak využít noviny pro mulčování?

Hlavní výhodou takového mulčování je nízká cena. Noviny stačí úplně obyčejné, většinou je najdete v popelnici. Navíc se jedná o ekologický způsob boje s plevelem, díky kterému nevytváříte žádný další zbytečný odpad. Využijte noviny v té největší míře! Jak je tedy používat? Je to velmi jednoduché. Volte nejlépe černobílé noviny, které jsou na tenkém papíře. Díky tomu se snadno rozpustí.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí potěší rajčata i kvetoucí rostliny

Zeminu kolem rostlin pak pokryjte asi třemi nebo čtyřmi vrstvami novin. Vrstva by neměla být hustá kvůli vlhkosti. Noviny pak navlhčete vodou, můžete použít rozprašovač. Na noviny pak můžete dát trochu zeminy, ale není to nutné. Po několika týdnech byste měli pozorovat, že je plevel pryč, a půdu pak můžete očistit motykou. Jestli plevel znovu začne růst, mulčovací proces musíte zopakovat.

Zdroj: https://www.bbg.org/news/using_newspaper_as_mulch
Přidat na Seznam.cz