Silverfish 61638 1920

Dokážou zničit oblečení nebo knihy, vyhnat je ale není lehké. Na rybenky fungují netradiční metody

Stříbrné rybičky se vyskytují nejčastěji v koupelně, protože milují teplé a vlhké prostředí. Míhají se po dlaždicích nebo za sanitární keramikou, kde mají ideální podmínky, ale mohou se vyskytnout i v šatníku či skříni, kde se živí látkami nebo papírem, což nepotěší milovníky knih. Tento hmyz není dotěrný ani nezpůsobuje žádné zdravotní obtíže, ale jistě se jich každý chce zbavit, ale jak? Jsou rychlé a nelze je pochytat, jak tedy rychle zbavit domácnost rybenek a jak se vůbec správně tento bezkřídlý hmyz jmenuje?

Co je to za hmyz?

Rybenky domácí jsou bezkřídlý drobný hmyz, který připomíná vzezřením malé stříbrné rybičky. Mají drobné protáhlé tělo dlouhé několik milimetrů, které kryje stříbrný krunýř. Jejich rájem bývá koupelna, kde se objevují po rozsvícení, ale mohou se usídlit i ve skříni s oblečením nebo v knihovně, kde likvidují oděvy nebo knihy. Jsou také postrachem pro papírové tapety, tím spíše, když se rozmnoží do větších kolonií. Pro člověka nejsou nebezpečné, nezpůsobují infekční ani jiné onemocnění. Objevují se v historických budovách, panelácích i v novostavbách.

Mohlo by vás zajímat:  Druh plevelu na pozemku poodhalí, jaké pH naše půda má
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na rybenky

Pochytat jako mouchy? Tento hmyz nelze snadno posbírat, proto je nutné vyzkoušet více způsobů jejich likvidace. Především je nutné se zbavit vlhkosti v místnosti, protože suchý vzduch jim nevyhovuje. K tomu milují koupelnové teplo, při snížení teploty pod 15 °C se proto rybenky brzy ztratí samy. Účinné je dostatečné celonoční větrání, protože takové podmínky tomuto hmyzu nejsou příjemné, přemístí se pak jinam. Při jejich nálezu v kuchyni je vhodné vydezinfikování všech úložných prostor a uskladnění potravin do uzavíratelných nádob. Podlahu pravidelně vytírejte, protože se jim zamlouvají drobky na zemi, a nezapomeňte na časté vynášení odpadků.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní kuchyně je plná hub. Oblíbenou smaženici ale snadno zkazí dvě chyby

Jak na rybenku v šatníku

Rybenka může poškozovat oblečení, protože se živí látkami. Opět pomůže dokonalý úklid a vysátí všech nečistot. Po důkladném vyvětrání skříní a odstranění nepotřebných kusů oblečení pak můžete vložit oděvy zpět. Prádlo musí být dokonale suché a čisté, poté stačí na dno skříně umístit sáček s bobkovými listy nebo polštářek se sušenou levandulí. V koupelně je naopak odradí intenzivní citronová vůně, v kuchyni květníky s aromatickými provensálskými bylinkami.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish
Přidat na Seznam.cz