Slice Bread Covered With Mold Wooden Surface

Staří Egypťané byli vyhlášení léčitelé. Využít k prospěchu dokázali i plesnivý chléb

Egypťané mají ve svém typickém jídelníčku hlavně rýži, zeleninu, pšenici, fazole, vajíčka, džemy a sýry. Jelikož se jedná o zemi přímořskou, v jejich jídelníčku nemůžou chybět ryby a dary moře. Ve starověkém Egyptě nemohlo nic přijít nazmar. Zejména chléb, který byl vždy považován za dar, a ani jeden drobek nemohl být vyhozen. Ale Egypťané měli ještě jeden překvapivý důvod, proč nikdy nevyhazovali chléb, dokonce ani ten plesnivý!

Co prozradila archeologie

Archeologové učinili neobvyklý objev. V 5000 let starých spisech našli důkazy, že Egypťané používali plesnivý chléb jako lék. Plíseň na chlebu působila jako antibiotikum, protože měla mít silný baktericidní účinek. Jak je to možné?

Mohlo by vás zajímat:  Malý zázrak schovaný v kuchyni: jablečný ocet je výborný nejen k dochucení pokrmů

Trik starých Egypťanů

Se zkažením kvásku se na chlebu objeví tenká vrstva plísně. Je to houba Penicillium, předchůdce penicilinu. Právě ta bylo pro Egypťany velmi důležitou složkou v léčitelství. Moderní medicína se však těmto experimentům vyhýbá a lékaři varují před konzumací plesnivých potravin včetně chleba.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčba ve starém Egyptě

Egypťané již před mnoha tisíci lety využívali mnoho bylin, ale také produkty živočichů, jako byl například hadí jed, pro léčbu různých nemocí a zranění. Znali dokonce speciální techniku pro fixaci zlomenin dlahami. Mezi velmi oblíbené byliny, které tento národ využíval pro léčbu, patřily bezpochyby šafrán, anýz, máta, ale také například cibule, která vyniká protizánětlivými účinky. Na zánětlivá onemocnění tehdejší lékaři využívali listy z akácie nebo odvary z vrby. Egypťané také věděli, že na tišení bolesti je vhodné použít odvar z máku, pivo nebo víno.

Mohlo by vás zajímat:  Zvolte vhodnou pomoc při stěhování

Nezvyklé léčebné prostředky

Mezi dalšími léčebnými prostředky, které zní dnes bizarně, Egypťané používali prášek z rozdrcené ještěrky nebo mast z hrošího, lvího, krokodýlího či hadího sádla. Ve starém Egyptě věřili, že nemoci jsou v rukou nadpřirozených sil, proto k léčbě často používali magii.

Zdroj: https://www.ancient-origins.net/artifacts-ancient-technology/boats-bowling-and-moldy-bread-curious-achievements-ancient-egypt-shared-021469
Přidat na Seznam.cz