Peeled Unpeeled Bananas White Plate

Banánová slupka čtyřikrát jinak. Rostliny vyživí a zbaví je nenáviděného plevelu

Přírodní hnojiva se v posledních letech stala velkým hitem. Lidé opouští nákupy chemických prostředků pro své rostliny a místo toho volí mnohem přírodnější varianty. Využít můžete česnek, kvasnice, kávovou sedlinu nebo banánové slupky. Na poslední jmenované se dnes podíváme trochu blíže. Naučte se, jak efektivně využít banánové slupky při hnojení pokojových rostlin.

Hnojivo z banánových slupek je všestranné a bezpečné

Toto přírodní hnojivo můžete použít na rostliny v květináčích, ale také na zeleninu, květiny, zahradní keře nebo ovocné stromy. Existuje přitom hned několik způsobů, jak si hnojivo připravit. Nejjednodušší je směs na bázi mleté slupky. Nakrájejte je, usušte v troubě a rozdrťte. Potom je smíchejte s vodou a rostliny zalijte.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní nábytek je důležité v zimě dobře skladovat. Zůstane pak roky v bezvadném stavu
Zdroj obrázku: Freepik

Kaše z banánových slupek

Další možností je kaše z banánových slupek. Slupky rozdrťte, zalijte vodou, zakryjte a odstavte na dva týdny. Denně směs nezapomeňte promíchat. Poté je hnojivo připravené k použití. Musíte ho jen naředit vodou v poměru 1 : 10 a zalít rostliny. Jestli chcete mít hnojivo připravené rychleji, proveďte stejný postup, ale použijte ho již po dvou dnech bez ředění vodou.

Velmi jednoduchou metodou je také vložení celých slupek do půdy. Toto je nejlepší v případě, že právě přesazujete, sázíte novou rostlinu nebo zakládáte na zahradě celý nový záhon. Banánové slupky v tomto případě nakrájejte a vložte do květináče jako jednu z vrstev (mezi drenáž a dávku humusu). Potom je zasypte zeminou a počkejte, až udělají své kouzlo.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si chuť jahod mnohem déle. Stačí jednoduše prodloužit jejich čerstvost

Banánové slupky pro boj s plevelem

Máte-li potíže s plevelem, můžete také použít banánové slupky. Na rostliny položte pár centimetrů slupek. Tato metoda navíc pomůže k tomu, že se bude v půdě udržovat správná míra vlhkosti, a nebudete muset tak často zalévat rostliny. Jestli právě nepotřebujete slupky jako hnojivo, přidejte je na kompost. Rychle se rozloží a podpoří rozklad ostatních složek.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
Přidat na Seznam.cz