Cyclamen 4860174 1920

Správně zazimovat balkónové rostliny není žádná věda. Potřebují pouze svůj klid a malou pozornost

Rostliny v zemi na zahradě mají většinou přes zimu větší šanci přežít i bez toho, že byste jim věnovali pozornost. Na balkóně jsou zasazené ale v květináči, a proto se mráz může dostat jednoduše až ke kořenům a poškodit je. Výsledkem je pak nepříjemné překvapení na jaře, kdy žádná z rostlin nezačíná kvést, a naopak všechny hynou. Nemusíte každý rok kupovat nové sazenice, jen se vyplatí být k rostlinám pozorný a věnovat jim trochu více péče. 

Připravte se na zimu včas

Před zahájením zimování je třeba provést nezbytné přípravné práce. Před prvními mrazy odstraňte všechna květenství a nemocné a suché výhonky. Pak je třeba se podívat na jejich stav. Některé mohou mít zdravé jen některé části, zatímco jiné jsou vystaveny škůdcům nebo houbovým chorobám. Ty byste měli zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je zatím daleko, ovšem některé květiny zasazené na jaře pokvetou až do října
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak zazimovat rostliny z balkónu

Rostliny z balkónu nemohou být přezimovány v bytě, protože je tam na ně příliš teplo. Pro tento účel jsou vhodné technické místnosti, jako je podkroví, kůlna nebo suterén. Nejlepší je mít v nich okno, protože sluneční světlo na jaře urychlí proces regenerace rostliny. Ideální je, když teplota v místnosti kolísá kolem 10 stupňů Celsia.

Prořezávání a zalévání

Bez ohledu na stav rostliny by měla být vždy zkrácena. Muškáty lze stříhat více, a to až do 1/4 jejich výšky. Rostliny, jako jsou surfinie, by měly být zbaveny pouze příliš dlouhých výhonků. Také stojí za to odstranit ty ochablé a zcela suché listy. Skladované rostliny by se neměly zalévat často, pouze každé tři až čtyři týdny trochou vody, aby byl substrát mírně vlhký. Hnojiva se nesmí používat, protože zima je okamžikem, kdy rostliny odpočívají.

Mohlo by vás zajímat:  Zalévání dešťovou vodou je volbou rozumu i srdce
Zdroj obrázku: Pixabay

Kdy přesunout rostliny zpět ven?

Rostliny se na jaře nesmí přemístit rovnou na balkon, protože ke stimulaci vývoje nových výhonků stále potřebují aklimatizační období. Na začátku jara, v březnu, mohou být přesunuty do bytu na světlé, ale ne příliš teplé místo. Pak můžete také zvýšit frekvenci zavlažování, ale jen mírně, protože přebytečná vlhkost způsobuje rychlé uhynutí rostliny. Je také vhodný čas používat hnojiva, která stimulují stonky k intenzivnějšímu růstu. Nejlepší pro tento účel jsou vícesložkové přípravky s vysokým množstvím železa.

Mohlo by vás zajímat:  Majestátní pivoňky si získají své obdivovatele pestrými barvami, lákavými vůněmi i nenáročnou péčí

K přesunu na balkon může dojít až ve druhé polovině května, kdy je jisté, že nebudou mrazy. Rostliny, které zimovaly v interiéru, mohou rychle uhynout, když jsou teploty venku pod bodem mrazu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-overwinter-container-plants-1402050
Přidat na Seznam.cz