Plants Garden Willka Tika Sacred Valley Cusco Region Peru

Zahrada se snadno promění v místo odpočinku i pěstování. Základem je dopředu vědět, co chcete

Ten, kdo má pozemek a na něm postavený dům, touží také po krásné zahradě, která doplní všechno, co vybudoval. Bohužel, navrhnout zahradu tak, aby působila nejen krásně, ale hlavně funkčně, je pro mnoho lidí velký problém. Zahrada musí mít svá specifika, aby se stala nejen místem odpočinku, ale také místem, které vám přinese spoustu domácí zeleniny nebo ovoce.

Zahradu si navrhněte předem

Kdy začít přemýšlet nad tím, jak bude vypadat vaše zahrada? Nejlepší je začít plánovat na jaře. Je to ideální čas zasadit různé druhy rostlin nebo stromů. Pečlivě si musíte rozmyslet, kde jakou rostlinu vysadíte, navíc budete mít čas také něco pozměnit, pokud se vám daný návrh nebude líbit. Bohužel, později už se zahradou žádné velké změny neuděláte. Prostor pro relaxaci byste měli tvořit společně s ostatními členy rodiny.

Mohlo by vás zajímat:  Mečíky je potřeba v září dobře zazimovat

Chcete mít na zahradě více stromů, nebo se raději zaměříte na pěstování zeleniny? Určitě se vyplatí si všechno namalovat, abyste měli představu, jak zahrada bude vypadat. Je potřeba si také dávat pozor na určité věci, abyste se poté nedivili, že něco nevyšlo. Označte si trávník, vegetaci, cestičky. Je to velmi jednoduché a při úpravě zahrady pak nedojde ke zklamání, že jste na něco zapomněli.

Zdroj obrázku: Pixabay

Koukejte na všechny faktory, které mohou ovlivnit vzhled zahrady

Důležité je sledovat například oslunění. Musíte mít jistotu, že zrovna na vybraný kousek zahrady půjde nejvíce slunce, a musíte vědět, na jaká místa naopak slunce vůbec nejde. Jen díky tomu budete mít svou relaxační zónu na místě, které vám bude příjemné. Někdo dává přednost stínu, jiný zase slunci. Dobré je zjistit, jaký máte na zahradě terén. Nerovnosti se mohou vymstít, pokud je nezadáte do návrhu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku

Můžete si také zjistit úrodnost půdy, kterou máte na zahradě. Díky tomu budete vědět, jaké rostliny je vhodné vysadit. Některé půdy mohou být chudé na látky, které bude strom nebo rostlina potřebovat k růstu. Během zimy pak budete mít čas půdu obohatit o látky, které potřebujete.

Zdroj: https://www.magnoliasociety.org/MagnoliaResources
Přidat na Seznam.cz