Hydrangea 1525466 1280

Nádherné hortenzie mohou namísto kvetení strádat. Nejčastějším problémům lze předejít

Hortenzie patří mezi nejkrásnější kvetoucí keře. Mají působivé květenství, které dosahuje v průměru až 30 cm. Jsou obdivuhodné a zdobí snad všechny zahrady. Hortenzie kvetou od června do září a na podzim mohou znovu začít kvést. Podle toho, o jakou se jedná odrůdu, jsou květy bílé, krémové, růžové nebo modré – je možné je obarvit speciálními přípravky.

Za nemoci většinou mohou škůdci nebo nesprávná péče

Jak zajistit, aby hortenzie dlouho kvetla? Je nutné jí dopřát optimální podmínky pro růst i kvetení. Rostlina má ráda úrodný a kyselý substrát, při výsadbě půdu obohaťte kyselou rašelinou. Hortenzie dobře porostou v částečném stínu, kdy budou ukryté před větrem. Je nutné, abyste rostlinu hnojili 2–3krát za sezonu. Přípravky na hnojení by měly obsahovat zvýšené množství draslíku a fosforu a žádný vápník.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat ibišek zahradní
Zdroj obrázku: Pixabay

Půdu byste měli mulčovat borovou kůrou, která pomůže udržet kyselé pH substrátu. Keř pravidelně zalévejte, během sucha a tepla a silného kvetení ještě více. Je důležité keř zalévat také na podzim, protože to umožní hortenzii lépe kvést na jaře. Velkou chybou je kropení listů během zalévání, tím jen podpoříte rozvoj šedé plísně.

Nezahušťujte keře a před zimou rostlinu chraňte

Před zimou rostlinu chraňte tím, že ji překryjete agrotextilií a základnu keře obklopíte hromadou půdy. Pokud keř jen z části zmrzne, bude náchylnější k chorobám. Plíseň patří mezi běžné choroby, projevuje se bílou vrstvou na listech. Listy mohou být obsypané také skvrnami různých tvarů a velikostí, které časem zhnědnou a listy začnou opadávat.

Mohlo by vás zajímat:  Túje potřebuje přihnojit třikrát do roka

Kořenová hniloba je onemocnění, které se projevuje vadnutím a následnou smrtí rostliny. Na hortenziích se nejčastěji objevují mšice a roztoči. Jsou vidět na výhoncích a spodní straně listů. Způsobují deformaci listů a květenství, z rostlin vysají šťávu a zabrání tomu, aby dále rostla.

Zdroj: https://gilmour.com/hydrangea-care
Přidat na Seznam.cz