Evergreen Perennial Plant Genus Pulmonaria Bouquet Wood Trunk Spring Season Lungwort Common Mary S Tears Our Lady S Milk Drops (1)

Okouzlující plicník potěší nejen svými květy. Tuhle léčivku se vyplatí mít stále po ruce

Plicník léčivý je bylina, která je vzácná a vyskytuje se jen v některých oblastech. Plicník se pěstuje hlavně jako okrasná rostlina, ale má spoustu léčivých vlastností, které by neměly být opomíjené. Jen málo lidí tuší, jak důležitý může být pro lidské zdraví. Více se o něm dozvíte v článku.

Jak plicník vypadá a kde roste?

Plicník je trsovitá trvalka, která může dorůst do výšky 30 centimetrů. Má kopinaté listy, které jsou poseté bílými skvrnami. Produkuje květy, a to v jarních měsících. Jsou ve formě výhonku, který doroste do výšky 25 centimetrů a na jehož vrcholu se objevují červenofialové květy. Všechny části plicníku jsou pokryté chmýřím. Rostlina pochází z Evropy, v Polsku ji najdete v západní části země.

Mohlo by vás zajímat:  Sklizeň rajčat

Díky svému krásnému vzhledu se stal oblíbenou pokojovou rostlinou. Často se vysazuje v okrasných zahradách nebo pracích. Kvete od března do května a má rád temnější prostředí, vlhký substrát a také humus, který potřebuje k růstu. Plicník je dokonce mrazuvzdorný, ale mladé rostlinky by se měly na zimu zakrývat listy a větvemi. Rozmnožuje se velmi snadno, stačí rozdělit trsy rostliny po odkvětu nebo na začátku podzimu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou jeho léčivé vlastnosti?

I tato rostlina může onemocnět, stejně jako jiné dekorativní rostliny. Objevit se může práškový povlak, který je nutné posypat přípravky, které jsou určené právě na toto onemocnění. A jaké jsou jeho léčivé vlastnosti? Obsahuje cenné látky, například přírodní barviva, které mohou vyléčit trávicí systém.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavovat se shrabaného listí je velká chyba. Nechte ho na zahradě, na jaře budete nadšení

Plicník obsahuje také flavonoidy, které ovlivňují naši pokožku, je plný vitaminů B, C a E, které přispívají k našemu zdraví. Zmírňuje příznaky tuberkulózy a také léčí nemoci dýchacích cest. Připravit si můžete infuzi, kterou budete inhalovat. Hodí se také na hojení ran, tlumí záněty žaludku a zlepšuje funkci ledvin. Rozhodně se hodí mít tuto rostlinu doma.

Zdroj: https://www.planetayurveda.com/library/lungwort-pulmonaria-officinalis/
Přidat na Seznam.cz