Adult Darkwinged Fungus Gnat

Smutnice se do pokojovek s chutí zakousnou. Rostliny zachrání žlutá miska a česnek

Sciara militaris neboli smutnice jsou malé drobné mušky, které se objevují v okolí květníků. Jejich larvy připomínají žížaly a patří mezi nebezpečné škůdce pokojových rostlin během podzimních a zimních dnů. Daří se jim ve vlhkém substrátu, do kterého kladou vajíčka. Během krátké doby dokážou zcela ohlodat kořeny rostlin a oslabit je natolik, že uhynou. Jak se těchto nebezpečných tvorů zbavit pomocí přírodních a zcela ekologických metod? Ocet do ruky, jde se na to!

Suchozemští červi nebo žížaly?

Co se pohybuje v květníku v substrátu? Lidé se mohou často mylně domnívat, že v substrátu jsou žížaly nebo snad suchozemští červi. Ani jedno, jedná se o larvy drobného polétavého hmyzu, kterému se říká smutnice. V přírodním prostředí se objevují ve vlhkých lesích. V dospělosti se jedná o menší mušky připomínající octomilky, larvy jsou podobné malým průhledným žížalám o délce asi 8 milimetrů, které se pohybují ve shlucích. Milují vlhko a do domácnosti se dostávají v substrátu zakoupeném v květinářství, ve kterém se vyskytují vajíčka nebo larvy. Rychle se rozšiřují mezi květníky, problémem nejsou dospělci, ale zejména larvy, které páchají největší škody a oslabují rostlinu, která může uhynout vlivem plísňových onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování aloe vera je u žen stále populárnější. Prospívá nejenom jejich kráse
Zdroj obrázku: Freepik

Česnekem proti larvám

Co pomáhá? U smutnic není řešením diverzifikace interiérové zeleně, protože napadají všechny druhy, navíc jejich odstranění je zdlouhavé. To je důvod, pro který mnozí sáhnou po chemii. Existuje však způsob, jak je zlikvidovat přírodní cestou. První možností je vysušení substrátu, menší zálivka způsobí oschnutí zeminy, což larvám nevyhovuje. Na podzim a v zimě rostliny nemají vysoké nároky na zálivku, proto ji lze bez obav na pár dní vynechat. Další možností je přesadit rostlinu a substrát vysušit v troubě, v tom případě se musí doplnit posléze potřebné živiny. Neméně účinné je zalévání česnekovou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Na pohled krásná rostlina odrazuje možnou náročností. Investice do ní se málokdy vrátí

Peroxid i kurkuma

Zatímco někteří pěstitelé volí mechanické vybírání larev z květníku, další volí zálivku s přídavkem peroxidu vodíku. Na jeden díl peroxidu se použijí čtyři díly vody. Na larvy se může připravit též past, pro tyto účely je potřeba žlutá miska, dále:

  • ocet (jablečný, vinný),
  • kurkuma,
  • prostředek na mytí nádobí.

Do misky se nalije voda, přidá se lžička octa a pár kapek saponátu. Když je miska žluté barvy, nemusí se přidávat kurkuma, v ostatních případech přidejte koření, aby se voda zbarvila dožluta. Miska se vloží do květníku nebo do jeho blízkosti, do pasti se nachytají dospělí jedinci, kteří se následně nemohou dále množit.

Zdroj: https://plantophiles.com/pest-control/how-to-get-rid-of-fungus-gnats/
Přidat na Seznam.cz