Green Grass

Zima dává trávníku zabrat. S prvními jarními paprsky je třeba jednat rychle

Po zimních měsících nevypadá trávník většinou nejlépe, situace je ještě horší, když zelenou plochu na dlouhou dobu pokryl sníh. Letošní zima v nižších polohách sice vyšší pokrývku sněhu nepřinesla, únor a březen ale mohou ještě vše změnit. V trávníku se vlivem povětrnostních podmínek mohou vytvořit prázdná kola nebo vypelichané plochy. V ten okamžik je nutné trávník dosít, jinak hrozí, že namísto trávníku začne prorůstat plevel. Jakým způsobem se dosívá a na co je třeba dát pozor?

Kdy? Hned po tání sněhu!

První teplé sluneční paprsky pomohou na jaře roztát sníh na zahradě. V ten okamžik je třeba provést řádnou obhlídku a zjistit stav trávníku. Trávu lze dosévat hned po tání sněhu a při teplotách nad bodem mrazu, v opačném případě využijí příležitost plevelné rostliny, jejichž odstraňování bude o poznání těžší než setí trávy. Plocha se musí vyčistit a zkypřit pomocí hrábí, může se promíchat s čerstvým substrátem. Výška zeminy musí mít asi 2 centimetry oproti okolnímu povrchu, protože později klesne a při menším množství by vznikla proláklina.

Mohlo by vás zajímat:  Základem péče o trávník v létě je správné zavlažování, sekání, hnojení i provzdušňování
Zdroj obrázku: Freepik

Výběr směsi je důležitý

A jakou trávou dosívat? Doporučuje se použít stejný typ travní směsi, jaký byl použit při založení trávníku. Důležité je především složení, proto se hodí schovat sáček nebo si uchovat složení dané směsi do budoucna, protože travní směsi jsou sestavené z různých druhů trav v rozličných poměrech. Při dosévání jinou směsí mohou vzniknout barevné nebo jinak odlišné koláče. Ideálně se seje v množství semen do 30 gramů na metr čtvereční.

Ruční setí je ideální

U malých ploch, vypelichaných míst nebo prázdných kol se seje ručně a semínka se rozprostírají vrhem do povrchu. Z toho důvodu se vyplácí sít v jasný den, kdy panuje bezvětří. Semena se zakryjí tenounkou, asi centimetrovou+, vrstvou půdy a zkraje není třeba přihnojovat. Důležité je zejména zavlažovat zeminu nebo substrát, aby nedošlo k vysušení. Během pár dnů ze semínek vyraší rostlinky, za pár měsíců nebude po prázdných místech ani vidu.

Zdroj: https://chemistrycachet.com/simple-techniques-to-restore-your-lawn-after-winter/
Přidat na Seznam.cz