Turmeric Powder Wooden Bowls Wooden Table

Skvělé účinky kurkumy může využít každý. Snadno se pěstuje a sklízet lze opakovaně

Kurkuma patří mezi koření, které je zvláštní nejen svou barvou, ale také chutí a vůní. Patří mezi nejzdravější koření na světě, má v sobě mnoho léčivých vlastností, které by bylo škoda nevyužít. Podporuje hojení ran a také má protizánětlivé vlastnosti.

Kurkuma má podle odborníků mnoho využití

Odborníci se dokonce domnívají, že by kurkuma mohla pomoci hned s několika zdravotními problémy. Léky proti bolesti, například ibuprofen, který se velmi často využívá nejen při bolestech hlavy, může nahradit právě kurkuma. Můžete si ji také snadno vypěstovat doma, abyste si pro koření nemuseli chodit do obchodu.

Mohlo by vás zajímat:  Dvě jablka každý den udrží cholesterol na uzdě a prospějí celkovému zdraví

Kurkuma je v pěstování velmi podobná zázvoru. Pěstuje se z kořene, oddenek kurkumy si můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou. Kořen si pak doma rozdělte na menší kousky. Připravte si květináč, který naplňte zeminou, navlhčete ji a změřte její pH. Mělo by být mezi 4,5 a 7,5. Oddenek dejte do země do hloubky asi 3 cm. Pravidelně květináč zalévejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Kurkuma bude připravená za půl roku

Jestli chcete kurkumu sklízet, budete muset počkat od prvního zakořenění 6–10 měsíců. Zalévejte oddenek jednou za dva dny, půda by měla být pořád vlhká. Jestli si chcete kurkumu nastrouhat, vyryjte celou rostlinu i s kořeny. Odřízněte oddenky, které nebudete potřebovat, a dejte je zpátky do zeminy. Kurkuma patří mezi vytrvalé rostliny, kořeny tak můžete řezat každé jaro.

Mohlo by vás zajímat:  Roztomilý ježek je na zahradě vítaný spojenec, vytvořte mu bezpečný domov

Kurkumu pak můžete využít nejen na vaření a pečení, ale také si s její pomocí můžete například nabarvit vlasy. Používají ji hlavně ženy, které preferují přírodní metody barvení a mytí. Kurkumu ale můžete použít také na vyplašení různých druhů hmyzu ve své domácnosti. Její vůně je silně aromatická, a proto utečou mravenci i hlodavci. Navíc její pěstování není nic složitého a zvládnou ho i začátečníci.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20706465/how-to-grow-turmeric/
Přidat na Seznam.cz