Slug 1569009 1920

Nezvaní hosté našich zahrad dokážou zničit půdu i úrodu. Několik triků, jak vypudit škůdce

Vlastnictví kousku pozemku přináší celou řadu radostí i starostí. Kolem zahrady je spousta práce a povinností. Pro někoho je ale péče o rostliny a půdu milovaným koníčkem. Každému z nás se asi někdy stalo, že na jeho zahrádku zavítal nezvaný chlupatý (případně slizký) host. Zvířátka jsou sice roztomilá, ale dovedou také zničit roky práce. Sežraná úroda, zničená půda, či dokonce překousané kabely v motoru nepatří mezi příjemná překvapení. Nejčastěji se o jedná o výsledek činnosti:

  • krtka a hraboše,
  • hlemýždě a slimáka,
  • kuny.

Jak ochránit úrodu před slizkým útokem

Sežranou zeleninu a listy rostlin má obvykle na svědomí slimák. Jedná se o noční tvory, kteří si nejraději pochutnávají na mladých rostlinách. Nejlépe je odradíte tím, že vysadíte na záhon takové druhy rostlin, které je odpuzují – tymián, řebříček a šalvěj. Pokud je to možné, přisypte ke kořenům rostlin piliny, jehličí nebo písek smíchaný s popelem.

Mohlo by vás zajímat:  Před chorobami a škůdci ochrání rostliny kopřiva, skořice a jedlá soda
Zdroj obrázku: Pixabay

Konec tunelům a hromádkám

Krtek je malý savec, který dovede velmi vytrvale likvidovat trávník a půdu. Nejenže svou činností poškozuje trávu, ale škodí hlavně kořenům rostlin. To způsobuje jejich usychání a následné uhynutí. Některé druhy rostlin ale krtky odpuzují. Můžete jimi zkusit zahradu osázet. Řeč je o bazalce, česneku a měsíčku lékařském. Případně můžete nadrcený česnek nastrčit přímo do krtinců. Hraboš dovede být ještě ničivější, protože si rád pochutnává na cibulkách květin. Abyste ochránili své narcisy a tulipány, vysaďte k nim druhy, jejichž vůně malého hlodavce přímo děsí – černý rybíz a mátu.

Mohlo by vás zajímat:  Proti slimákům působí účinně kávová sedlina, jedlá soda a skořice
Zdroj obrázku: Pixabay

Užitečná i škodná zároveň

Kuna může být užitečná v tom smyslu, že loví malé hlodavce, jako jsou myši a hraboši. Většina lidí ji ale na své zahrádce nerada vidí. Často ujídá ovoce z keřů, poškozuje dřevěné vybavení zahrady a ráda si v zimě zaleze do motoru auta, kde může překousat kabely. Na kunu příliš neplatí babské rady v podobě chomáče vlasů. Nejlepší je pořídit si past určenou na kuny a nastražit do ní kousek masa. Když se do ní zvíře chytí, nezraní se a vy ho můžete pak odvézt dál od zahrady a vypustit v přírodě.

Přidat na Seznam.cz